Saare Kalur on kaevanud valitsuse kohtusse

Uudisteportaalis Delfi ilmus eile uudis, et AS Saare Kalur on koos kolme firmaga esitanud kohtusse hagi vabariigi valitsuse vastu. Hagi esitamise põhjuseks on valitsuse soovimatus hüvitada kahjud, mis ettevõte on sai seoses sellega, et 1990. aastate alguses külmutati tookordse Nõukogude Liidu välismajanduspangas (Vnešekonompank – VEB) seal asunud Eesti ettevõtjate raha.

AS Saare Kaluri nõukogu esimees Peeter Jalakas ütles Oma Saarele, et tegemist on juba igavana looga. „Tookord jäi meil sinna panka umbes kaks miljonit krooni, see on tänases vääringus,“ rääkis Jalakas.

Tema sõnul on Saare Kalur koos kolme ettevõttega – AS Akke, AS A.O. Imbi ja AS Pärnu Kalur Holding – sõlminud lepingu ühe advokaadifirmaga, kes nende huve kohtus kaitseb. Praeguse seisuga on halduskohus keeldunud hagi menetlemast ja see keeldumine on ringkonnakohtusse edasi kaevatud.

„Ega me suuri lootusi heieta, et see raha tagasi saadakse,“ ütles Peeter Jalakas, „kuid lootma siiski ju peab.“ Jalakas veel lisas, et Eesti ettevõtteid, kes oma raha VEB-is 16 aastat tagasi külmutatud arvete tõttu on kaotanud, on päris palju. „Minu teada ajavad nad oma asja praegu erinevate advokaadibüroode kaudu, kuid osa neist firmadest on tänaseks tegevuse ka lõpetanud.“

Eile avaldatud Delfi uudisest võib lugeda, et 1991. aasta detsembris külmutati Moskvas VEB-i kontodel asunud kahe kommertspanga, UBB ja Põhja-Eesti Aktsiapanga klientide raha. Hiljem aga selgus, et Moskvas on justnagu külmutatud 67 miljonist dollarist perioodil 1993–2001 kadunud 47 miljonit dollarit ehk 700 mln krooni. Vettpidavat selgust arvetelt raha kadumisele pole siiani.

Uudisteportaal Delfi veel jätkas, et omal ajal tuldi välja ettepanekuga, et riigi keskpank laseks UBB ja Põhja-Eesti Aktsiapanga seoses suutmatusega oma klientidele raha välja maksta pankrotti. Kuid tookord valis Eesti Pank eesotsas Siim Kallasega teise tee, „küttes üles lootust, et riik kompenseerib kaotuse“.

Kompenseerimist pole aga praeguse seisuga aset leidnud, samas tegutseb aga VEB Venemaal jätkuvalt ja kujutab endast suurt ning tugevat panka. 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)