Südametunnistuse sisu

Meie president soovitas korraldada püsiühenduse osas referendumi. Saarlaste seas. Ühesõnaga ütles mees ka sõna sekka, kuidas asju võiks ajada. Et taanlased ka ei tahtnud endale silda ja nüüd kui sild olemas on, siis on kõik hästi õnnelikud. No ma kujutan seda endale ette nüüd nii, et nad seisavad vahetustega sillajalamil ja loobivad lilli kõikide silda ületanud sõidukite rataste alla. Rõõmust.

Selge see, et me tahame sõita ja üleüldse kiiresti mandrile saada. Ma tahtsin ka. Kogu aeg, kui ma Tallinna vahet pidin suhteliselt tihti vurama. Nüüd, kui ma olen siia paikseks jäänud ja sõitu tuleb harva ette, siis ma mõtlen nagu, et kas on ikka seda vaja. Silda nagu. Laevasõit ei tapa. Isegi kui vahel mõni päev praam ei liigu, pole teha midagi. Ise me oleme siia saarele elama tulnud, siis võiks nagu leplik olla, mitte alustada sõnavõttu teemal: „Oh issake küll, millises pärapõrgus me elame!”

Peamine argument sillapooldajate juures on ju ikka see, et siis saab kiiresti mandrile. Ja öösel mandrilt teatrist koju tagasi ka. Kindel see. Aga.

Minu arusaam sellest sillavärgist hakkas selginema siis, kui ma vaatan seda läbu, mis meil siin suviti toimub. Vaat, et igal nädalavahetusel. Mul on kusagil väike arusaam, et kui meil ikkagi laevad sõidavad, hoiab see mandrilt tulevaid möllumehi ja -naisi tagasi. Natukenegi.

Parem võiks näiteks tekitada tihedama lennuliikluse ja organiseerida mingi äkilisema ühenduse juhuks, kui on vaja abivajajaid mandrile toimetada või siis ühesõnaga midagi sellist, et oleks abi, kui miski jama lahti. Üleüldse oleks seda raha, mis silla peale läheks kusagil mujal tunduvalt mõistlikum kasutada.

Aga jah, president soovitas näiteks referendumit saarlaste seas. Ma arvan ka, et võiks tulla. Mitte kohe, natukese aja pärast, kui turistidevool meie saarel veel suureneb. Siis kui nad lõplikult Saare- ja Muhumaa ära lagastanud on. Eks siis iga saarlane vaatab oma südametunnistuse sisse ja saab teada, kas tema oma lubab seda jama veel suurendada.

See pole tellitud arvamus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 10 korda, sh täna 1)