Õpetajad peavad vastama kvalifikatsiooninõuetele

Tänavu esimesest septembrist peavad kõik pedagoogid omama haridus- ja teadusministri poolt välja antud määruses nõutud kvalifikatsiooni.

Maavalitsuse haridusosakonnal puuduvad konkreetsed andmed, kas kvalifikatsiooninõuete täitmise pikendatud tähtaja lähenemine suurendab õpetajate puudust maakonna koolides. „Selle küsimusega tegelevad koolid ja omavalitsused,“ ütles osakonnajuhataja Raivo Peeters.
„Kvalifikatsioonile vastavuse nõue ei tohiks kellelegi üllatus olla,“ arvas Peeters, kelle sõnul on koolijuhtidel olnud aega olukorra määrusega vastavusse viimiseks mitu viimast aastat.

Õpetajatest on puudus

Mitmest maakonna koolist vastati Oma Saarele, et õpetajate kvalifikatsiooniga suuri probleeme ei ole, kuid nii mõneski on veel pakkumisel vabu töökohti. Muhu põhikooli direktor Senta Roomi sõnul on nende koolis olukord lahendatud sellega, et juba ühe kõrgharidusega õpetajad on õppinud mõne lisaeriala lisaks.
„Kui on vähe tunde, siis on raske konkreetse eriala õpetajat leida,“ tunnistas koolijuht ning lisas, et halvas seisus on poiste tööõpetus ja arvutiõpetus.
„Meil on paar nõuetele mittevastavat pedagoogi, aga nemad lähevad sügisest kõrgkooli õppima,“ rääkis Kaali põhikooli direktor Enda Porman, samas otsitakse vene keele spetsialisti.

Aastane tööleping

Kuressaare linnavalitsuse haridusnõuniku Õilme Salumäe hinnangul korrastab määrus haridusmaastikku. „Inimene, kes kvalifikatsiooninõuetele ei vasta, ei saa enam töötada tähtajatu lepinguga,“ selgitas Salumäe ning lisas, et kui kool ei leia konkursi tulemusel nõuetele vastavat kandidaati, on neil õigus sõlmida töötajaga aastane leping.
„Kuressaare haridusmaastikul ma tõsist probleemi seoses kvalifikatsiooninõuetega ei näe,“ märkis nõunik.
„Mittevastavus on tihti võimalik kooskõlla viia väga väikesemahulise koolitusega,“ tõi Salumäe näiteks algklassiõpetaja haridusega pedagoogi, kes võib pärast eelkoolipedagoogika kursuse läbimist õpetada ka lasteaias.
Erandina lubab määruse tööandja otsusel lugeda kuni pensionileminekuni kvalifikatsiooninõuetele vastavaks pedagoogi, kellel viie aasta jooksul määruse jõustumisest tekib õigus vanaduspensionile.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)