Esimene Kuressaare linna teenetemärgi kavaler Valter Hommik 80

Esimene Kuressaare linna teenetemärgi kavaler Valter Hommik 80

 

Täna saanuks 80-aastaseks esimese Kuressaare teenetemärgi kavaler Valter Hommik.

1927. aastal Märjamaal sündinud Valter käis Haimre algkoolis ja hiljem Saku maatehnikumis, mille lõpetas maamõõtjana. Valter Hommiku poeg Peep rääkis Oma Saarele, et isa oli pärast kooli lõpetamist päästnud ära sõbra, kes oli suunatud tööle Saaremaale, kuid kel oli mandril pruut. „Isa oli öelnud, et ah, mul ükskõik, võiks ju Saaremaale minna küll,“ meenutas ta.

Peep mainis veel, et vabadusvõitleja isa nõukogude ajal ei olnud, ei käinud ta ringi, püss käes. „Kodus oli meil küll üks okastraatidega raamat, mille nimi oli vist „Eesti rahva vabadusvõitlus“ ja sellest ei tohtinud kellelegi hingatagi,“ rääkis ta, lisades, et eestimeelsuse pärast isal muud pahandust ei olnud kui siis, mil ta keeldus astumast parteisse.

Laulva revolutsiooni eel, kui õhus oli tunda vabadust ning toodi välja trikoloorid, oli aga Valter Hommik see mees, kes oli Saaremaal kõiksugu ühenduste loomise juures, oli see siis Eesti Komitee, ERSP või Rahvarinne.
Teda jätkus kõikjale ja nagu meenutas toonane Saaremaa Muinsuskaitse Seltsi esimees Raul Salumäe, oli Valter Hommik mees, keda ei seganud mineviku plekid ja kellel polnud ka palju kaotada ning tema oli see, kes julges ja tahtis välja öelda asju, mida teised sel ajal veel ei söandanud.

„Mäletan, et 1988. aasta võidupühal oli Kuressaare kesklinna platsil miiting, kus lehvis neli sinimustvalget, üks mereväe lipp ning välja oli toodud ka tookordne ainuke loosung kirjaga „Elagu Valter Hommik!“ Nii hindasid teda saarlased ning sügav kummardus talle,“ rääkis Salumäe.

19. veebruaril 1998 otsustas Kuressaare linnavolikogu omistada Kuressaare linna teenetemärgi Valter Hommikule aktiivse tegevuse eest avalikus elus 1980ndate aastate teisel poolel, eriti tänutäheks Kuressaare linna ametliku nime ennistamise ja Vabadussõja ausamba poliitilise kampaania aktiivse eestvedamise eest.

Nii seisab kirjas Kuressaare linna teenetemärkide raamatus. Esimene Kuressaare linna teenetemärk anti Valter Hommikule üle 1998. aastal, vabariigi aastapäeval.

Valter Hommik lahkus meie hulgast 2. augustil 2002, ta oli ka Kaitseliidu Saaremaa maleva auliige.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 94 korda, sh täna 1)