Kuressaare ei saanud ooperipäevade raha tagasi (11)

Kuressaare ei saanud ooperipäevade raha tagasi

 

Kuressaare ooperipäevi korraldama pidanud MTÜ Operfest ei suutnud tähtajaks Kuressaare linnale tagasi maksta mittetulundusühingule eraldatud veerand miljonit krooni.

Linnapea Urve Tiiduse sõnul hakatakse nüüd tegutsema juriidilisi kanaleid kasutusele võttes, kuid siiski on linnavalitsus raha tagasi saamise osas positiivselt meelestatud.

Eile oli maksetähtaeg MTÜ-l Operfest, kes pidi linnale tagasi maksma toetussummaks saadud 250 000 krooni. Raha Kuressaare linna arvele laekunud ei ole.

Linn on saanud palju rohkem

Linnapea Urve Tiidus ja abilinnapea Argo Kirss leiavad aga, et nemad linna rahaga valesti ümber käinud ei ole. Vaatamata aastaid kestnud rahalistele probleemidele seoses ooperipäevade korraldamisega ei näinud linnavalitsus põhjust raha mitte eraldada. „Linn toetab kõiki kultuuriprojekte heauskliku toetajana,” sõnas linnapea Urve Tiidus, kelle sõnul kehtib inimestesse suhtumises ja nende usaldamises Eesti-taolises demokraatlikus riigis süütuse presumptsioon.

„Linna ainus eesmärk on ooperipäevade suhtes olnud see, et ooperipäevad toimuksid. Ja ooperipäevad on toimunud. Järelikult ei olnud linnal põhjust mitte usaldada,” täiendas linna pressiesindaja Priit Pruul. „Kokkuvõttes võib öelda, et linn on tegelikult rohkem saanud, kui toetuseks välja andnud,” tõi abilinnapea Argo Kirss välja põhjuse, miks sarnaselt eelmistele aastatele eraldati raha ka seekord.

Raha mittelaekumine oli oodata

Kuigi linnavalitsuse liikmed on olnud kogu aeg positiivselt häälestatud raha tagasisaamise osas, ütles abilinnapea Kirss, et asjade taoline lahendus oli tegelikult oodata.

„Vestlustest (korraldajatega – toim) on tulnud välja, et nad on teinud aasta esimeses pooles kulutusi, mida neil tagasi võtta pole kusagilt,” selgitas Kirss. Samas lisas abilinnapea, et kontakt korraldajatega on olemas ja järgmisel nädalal pidid nood saatma täpse loetelu, millised kulutused on tehtud. Praegu linnal kulutustest selget ülevaadet ei ole, kuna MTÜ-ga Operfest sõlmitud leping ei olnud ette nähtud kulupõhisena, kuigi linnavolikogu kultuurikomisjon seda korduvalt soovitas.

Nii linnapea kui ka abilinnapea kinnitavad, et taoline seis tekkis sellest, et linn toetabki kõike projekte ette, vastupidiselt nn eurotoetustele, mille raha antakse pärast projekti toimumist. Linnapea sõnul on linnavolikogu liikmed, kes soovitasid kulupõhist lepingut, teadlikud, kuidas linnas projektide toetamine käib, ja et kõiki projekte toetatakse ühtse põhimõtte järgi.

„Volikogus olid inimesed, kes ütlesid, et see summa peab olema palju suurem. Me teame väga hästi, kes need mehed olid. Linn ei tee midagi omapäi ega midagi ennekuulmatut,” kinnitas linnapea.

Kas tuleb pankrot?

Kuigi raha pole tagasi saadud, on linna kasuks panditud kaubamärk Kuressaare Ooperipäevad, mille reaalset väärtust abilinnapea Argo Kirss öelda ei osanud. Linnapea Urve Tiiduse sõnul tehakse kõik raha tagasisaamiseks. „Edasi läheb kõik juriidilisi õigusi ja võimalusi kasutades,” kinnitas linnapea, kelle sõnul jätkub protsess nüüd pankrotihoiatusega ning 30 päeva möödudes kuulutatakse välja pankrot.

Juhul kui MTÜ Operfest midagi võla tagastamiseks ette ei võta. Linnapea arvates on raha siiski kusagil olemas. „See on selge, et 250 000 ei ole õhku haihtunud, selle kohta peavad olema dokumendid ja paberid. Edasine on juba juriidiline tegevus.”

Linnavolikogu opositsionäär, keskerakondlane Arvo Ader on selle juhtumi puhul siiski arvamusel, et tegu on inimliku eksitusega. „Ei taha uskuda, et keegi tahtlikult seda tegi. Eksimine on inimlik. Linnavalitsus peab nüüd ise mõtlema, kuidas raha tagasi saada,” ütles Ader.

Linnavolikogu kultuurikomisjoni esimees Jaan Lember ei soovinud teemat kommenteerida, kuna ametlikku teadet linnale raha mittelaekumise kohta ei ole temani jõudnud.

MTÜ Operfest esindaja Mariliis Tooniga ei olnud traditsiooniliselt võimalik ühendust saada, vähemasti mitte ühegi enamlevinud sidevahendi kaudu.

Loe ka tänase lehe JUHTKIRJA

Lisaks linnale on MTÜ Operfest võlgu ka piletid ostnud inimestele ning üritust müünud turismifirmadele. Paar näidet:

Soomlane Matti Lauha ostis varakevadel 2400 krooni eest ooperipäevade pileteid ja sõitis festivali väljakuulutatud toimumisajaks Kuressaarde kohale, kuna mingit infot ürituse ärajäämise kohta tal ei olnud. Lauha sõnul olid tema reisikaaslased ülimalt pettunud: „Kena siiski, et nad mulle oma kõrgele tõusnud vererõhuga veel keretäit ei andnud.”

OÜ Discover Baltics maksis tellitud piletite eest 16 000 krooni, mida ei ole siiani tagastatud. Lisaks saadi trahvi broneeritud, kuid kasutamata jäänud kohtade eest majutusasutustes.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 111 korda, sh täna 1)