Riigi suutmatus takistab kalandustoetuse avanemist (1)

Saaremaa rannakalurite rahataotlemine struktuurfondidest lükkub edasi, kuna põllumajandusministeerium ei ole suutnud rannakaluritele tähtsat kalanduspiirkonna meedet ikka veel avanemiseks ette valmistada.

Teisipäeval kogunesid 47 Saare maakonna kutselist kalurit, et moodustada Saare maakonna kalanduspiirkonna mittetulundusühing kalanduspiirkonna säästva arengu toetusrahade taotlemiseks. Kuna põllumajandusministeeriumil on meetme määrus vastu võtmata, jäi MTÜ moodustamine ära.

„Ma olen tõesti väga nördinud, et meedet, mida rannakalurid ootavad 15 aastat ja rohkem, ei ole suudetud ministri määruseks vormistada, et kaluritel oleks aasta pärast võimalik hakata toetusrahasid taotlema,” rääkis Eesti kalapüüdjate ühingu esimees Tiiu Kupp Oma Saarele, lisades, et mittetulundusühingu saab moodustada alles pärast määrust, mis sätestab ühingule vastavad nõuded. Ning aasta pärast seda saavad kalurid raha taotlema hakata, sest eelnevalt peab valmima ka piirkonna arengustrateegia.

Tiiu Kupu sõnul on põllumajandusministeeriumi kalandusosakonna töötajad, spetsialistid ja nõunikud tõesti abistanud Saare maakonna kalurite esindajaid ja on mitmel korral pidanud ka läbirääkimisi. „Nad on Saaremaal meil külas käinud ja oleme tänulikud, et nad siin on käinud, aga tahaksime, et ministeerium pööraks rohkem tähelepanu just rannakalurite meetme lõplikule arendamisele,” lausus Kupp.

„Ega see rõõmustav uudis ole, sest kogu edasine asjaajamine lükkub tulevikku,” rääkis koosolekust osa võtnud kalur Rein Kuusk. „Me siiski lootsime, et määrus võetakse vastu ja me saame selle MTÜ ära teha.“
Kuuse sõnul ootavad nad nüüd määrust edasi, et seejärel initsiatiivgrupiga kokku saada ja taas üritada MTÜ-d moodustada.

Perioodi 2007–2013 kalandusmeetmete esialgne variant oli valmis juba 2006. aasta novembris, mil ta anti piirkonda edasi ettepanekute tegemiseks. Saaremaa kalurid tegid oma ettepanekud juba 2006. aasta detsembris.

Põllumajandusministeeriumi kalamajandusosakonna juhataja Madis Reinup kinnitas, et täna tõepoolest ei ole määrus veel ministri poolt alla kirjutatud, kuna meede on väga mahukas. Reinupi sõnul ei taha ministeerium asju teha rutakalt ja praegu on meede viimases faasis.

„Loodetavasti valmib see septembri lõpus või oktoobris,” ütles Reinup, kelle sõnul ei ole ministeerium kaluritele kindlat tähtaega nimetanud.
Kalanduspiirkondade säästva arengu toetuseks on kaheksale tegevuspiirkonnale seitsme aasta peale kavandatud kokku 400 miljonit krooni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 32 korda, sh täna 1)