Kuressaare linna suurvõlglane Mariliis Toon võeti linna palgale (26)

Kuressaare linna suurvõlglane Mariliis Toon võeti linna palgale

 

Kuressaare linnavolikogu esimees ja Kuressaare gümnaasiumi direktor Toomas Takkis võttis huvikooli osakonnajuhatajana tööle Kuressaare ooperipäevade korraldaja Mariliis Tooni, kes on kuritarvitanud nii ooperisõpradest piletiostjate kui ka Kuressaare linnavalitsuse usaldust.

MTÜ Operfest juht Mariliis Toon võeti Kuressaare gümnaasiumi huvikooli Inspira tööle pärimuskultuuri osakonna juhatajana. Ooperipäevade korraldajana pole Toon täitnud linna ees kohustust tagastada ürituse toetuseks saadud 250 000 krooni, samuti pole ta tagastanud raha pileti eelmüügist ostnutele.

„See on sama lugu nagu Kohtla-Järvel, kus gümnaasiumi direktorit kangutati mitu aastat lahti ja siis võeti ta hiljem tööle linnavalitsusse hariduse koordinaatoriks,“ ei varjanud oma hämmeldust Discover Baltics reisibüroo juhataja Aira Suvi, kellele ooperipäevade korraldajad võlgnevad tänavu veebruaris ettemaksuga ostetud piletite eest 16 000 krooni. „See on see korruptsioon, mida uue seaduse järgi hakatakse nüüd uurima – seosed ja tutvused,“ lisas ta.

„Ausalt öeldes olin ma seda lehest lugedes täiesti vapustatud. Saaksin aru, kui inimene võetakse erialaõpetajaks, sest kusagil peab ta ju töötama, aga et lausa osakonnajuhatajaks, selline asi tekitab kõhedust,“ kommenteeris Mariliis Tooni palkamist Kuressaare ooperipäevade võlausaldajate esindaja Angela Nairis. „Mul tahab ka laps hirmsasti laulma minna ja Inspira on üks võimalusi, kuhu väikseid võetakse, aga ma ütlen ausalt, ma ei taha oma last sinna panna, kuna seal töötab Mariliis Toon.“

Angela Nairise sõnul võiks Kuressaare gümnaasiumi direktor Mariliis Tooni palgates endalt küsida, kas midagi pole selle inimesega valesti. „Kui mina oleksin selle kooli juht ja tean, et Mariliis Tooni otsitakse võlgade pärast taga ja ta väldib kontakte ega ole valmis avalikult suhtlema ja selgitama, siis järelikult on ju midagi valesti.“

Nii Aira Suvi kui ka Kuressaare elanik Renno Tammleht kinnitavad, et Mariliis Toon ei ole kunagi kättesaadav telefonitsi, meili teel aga jagab tühje lubadusi. Renno Tammleht suhtles ooperipäevade korraldajaga seoses oma soome sõpradega, kellele kuuluv reisibüroo ostis ooperipäevade pileteid enam kui 100 000 krooni eest ja pole tänaseni raha tagasi saanud.

Toomas Takkis: Tooni palkamisel puudub poliitiline seos

Kuressaare linnale 250 000 krooni võlgneva Mariliis Tooni palkamine Kuressaare gümnaasiumi huvikooli osakonnajuhatajaks jätab mulje, nagu võimaldaks kohalik Isamaa ja Res Publica Liit oma lähedasele inimesele pehmet maandumist.

On ju Mariliisi palganud Toomas Takkis IRL-i Kuressaare osakonna esimees, Mariliis Tooni vanemad aga mõlemad IRL-i taustaga inimesed – ema Ludmilla Toon koguni Saaremaa piirkonna juhatuse liige ja Kuressaare ooperipäevade korraldaja kuni 2007. aasta alguseni.

Toomas Takkis ütles Oma Saarele, et Mariliis Toon võeti Inspirasse tööle kui tegevuse lõpetanud Didasko huvikooli ringijuhendaja, kes aitab Inspiral mitmekesistada laste huviharidust. „Kõik muu, mis toimub, pole meid praegusel juhul üldse huvitanud,“ väitis Takkis. Samas tunnistas kooli direktor, et on koos Inspira juhi Tiia Leppikuga Tooni töölevõtmisega seotud võimalikke probleeme siiski arutanud.

„Kevadel arutasime, kas see võiks meile ja meie mainele probleem olla. Me kaalusime, et kindlasti hakatakse leiutama selliseid silte,“ lausus Takkis. „Ettepanek Mariliisi tööle võtmiseks ei tulnud üldsegi minu poolt, vaid ringijuhtide poolt, igasugune poliitiline seos on tegelikult olematu. Kas tahab, võib neid asju siduda, ma ei saa seda keelata.“

Küsimusele, kuidas käituks kooli direktor olukorras, kui mõni Mariliis Tooni võlausaldaja palub tal igasuguseid otsekontakte vältiva naise telefonile kutsuda, vastas Takkis, et võlausaldajatega aetakse asjad korda ju hoopis teistes kohtades kui töö juures. „See on hoopis teine teema minu meelest, aga meil pole ka sellist praktikat, et kellelgi selliseid muresid oleks olnud.“

Inspira juhi Tiia Leppiku sõnul võeti Mariliis Toon tööle kui pärimuskultuuri asjatundja, kelle juhendatud ringi sulgemine Didasko tegevuse lõpetamise tõttu oleks pärimuskultuurist huvitatud lapsed jätnud ilma võimalusest oma huvialaga edasi tegeleda.

„Mina arvan, et igale inimesele on põhjust anda võimalus, ja ma arvan, et me talle seda ka pakume. Didasko osakonnas ei ole ju olnud mingeid probleeme. Ooperipäevad on natuke teine rida, ma hoiaksin need asjad lahus,“ rääkis Leppik. Sel kevadel tegevuse lõpetanud Didasko kultuurikooli juhtis Ludmilla Toon.

Mariliis Toon on keeldunud Oma Saarele selgitusi andmast.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 490 korda, sh täna 1)