Õppepäev Loona mõisas

Reedel kogunesid looduskirjanduse huvilised Loona mõisa vaatama raamatuid loomadest ja kuulama ühe sedalaadi raamatute kirjutaja juttu. Alguses tutvustati mitmesuguseid kirjanikke, kes on aegade jooksul loomajutte kirjutanud – küll noorematele, küll vanematele lugejatele.

Läbi jooksid sellised nimed nagu Kreutzwald, August Mälk, Alma Thom (kirjutas esimese loomaraamatu), Aadu Hint, Friedebert Tuglas ja ka Valeria Ränik, kes oli see kirjanik, kes võtnud vaevaks tulla Tartust oma loomaraamatutest rääkima.

Tema jutt oli huvitav ning kuna tema lemmikuteks on ilvesed, jutustas ta põhiliselt neist. Ta rääkis huvitavaid lugusid nende toitmisest, ja kõik olid tema enda kogemused, kuna ta saab nende loomadega nii suurepäraselt läbi ning nood usaldavad teda piisavalt.

Selline kontakt inimese ja looma vahel pidi olema sedalaadi, et loom valib ainult ühe inimese, keda niimoodi usaldada. Valerial oli kaasas ka tema poeg Ville Ränik, kes näitas Valeria jutu illustreerimiseks pilte.

Minu jaoks oli kõige huvitavam see osa, kus Valeria tutvustas oma raamatut “Ilves ilves”. Sinna oli ta tõlkinud jutte 22 keelest ning selline järjepidevus näitab vägagi selgelt tema kiindumust ilvesesse. See on väga huvitav raamat lugemiseks, kuna ta on vormistatud nagu lihtsalt loetav teatmeteos ilvestest. Sedasorti kirjalaad oli taotluslik, kuna autor tahtis luua raamatut, mis oleks loetav ja huvitav nii professoritele kui ka lihtsalt loomaarmastajatele.

Päev ja jutt jätsid hea mulje, ning kindlasti tekitas Valeria Räniku jutt suuremat huvi ilveste elulaadi ja olemise vastu.

Kati Tammeleht,
Kihelkonna põhikooli 9. klass

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 46 korda, sh täna 1)