Euroopa tunnustab inimõiguste eest võitlejaid

Euroopa tunnustab inimõiguste eest võitlejaid

 

Täna lõppeval Euroopa Parlamendi täiskogu istungil Strasbourg’is teeb parlamendikomisjonide esimeeste konverents teatavaks otsuse Sahharovi auhinna tänavuse laureaadi kohta. Auhind, 50 000 eurot (782 500 Eesti krooni) antakse pidulikult üle parlamendi istungil Strasbourg’is 11. detsembril, päev pärast seda, kui täitub 59 aastat ÜRO inimõiguste deklaratsiooni allkirjastamisest.

Kuulsa vene akadeemikust dissidendi Andrei Sahharovi (1921–1989) auks asutatud Sahharovi mõttevabaduse auhinnaga on Euroopa Parlament avaldanud toetust silmapaistvatele üksikisikutele või organisatsioonidele, kes võitlevad rõhumise, sallimatuse ja ebaõigluse vastu maailmas, juba 1988. aastast.

Esimesena tunnistati selle preemia vääriliseks koos Lõuna-Aafrika Vabariigi apartheidipoliitika vastu võidelnud Nelson Mandelaga postuumselt ka 1986. a detsembris näljastreigi tagajärjel vanglas surnud nõukogude dissident Anatoli Martšenko.

Mõttevabaduse auhinnaga on tunnustatud inimõiguste eest võitlejaid paljudes maailma maades nagu endises Jugoslaavias, Kuubal, Hiinas, Bangladeshis, Ida-Timoril, Birmas, Angoolas, Alžeerias, aga ka Iisraelis, Türgis, Hispaanias, Argentiinas. Euroopa Parlamendi hinnangut Valgevene võimude tegevusele aga väljendab Sahharovi auhinna andmine Valgevene ajakirjanike liidule 2004. aastal ja opositsiooniliidrile Aliaksandr Milinkevitšile möödunud aastal.

Sahharovi auhinnale kandideerimiseks on vajalik vähemalt 40 Euroopa Parlamendi liikme või parlamendi ühe poliitilise fraktsiooni toetus ning kandidaadi toetajad peavad oma valikut ka põhjalikult selgitama. Tänavused Sahharovi auhinna lõppkandidaadid valisid parlamendi välis- ja arengukomisjon välja 24. septembril.

Need on Sudaani inimõiguste küsimustega tegelev advokaat Salih Mahmoud Osman, Hiina inimõiguste eest võitlejad Zeng Jinyan ja Hu Jia ning Tšetšeenias inimõiguste rikkumisi ja piinamisjuhtumeid uurinud vene ajakirjanik Anna Politkovskaja, kes tapeti aasta tagasi oma kodumaja liftis Moskva kesklinnas. 10. oktoobril tutvustasid esitajad kandidaate Brüsselis Euroopa Parlamendis korraldatud eriüritustel.

Kandidaatide “kaitsmisel”, mida juhtis BBC ajakirjanik Shirin Wheeler, tundus, et kõige tugevam toetus on Osmanil, kelle esitasid auhinna saamiseks koos parlamendi eelmise presidendi, praeguse arengukomitee esimehe Josep Borrell Fontellesega sotsiaaldemokraatide fraktsioonist veel 177 parlamendiliiget erinevatest poliitilistest fraktsioonidest ning liberaalide fraktsioon. Zeng Jinyan ja Hu Jia on Roheliste ja Euroopa Vabaliidu fraktsiooni kandidaadid ning Anna Politkovskaja Rahvapartei esitatud kandidaat.

Promoüritusel said iga kandidaadi toetuseks sõna peale neid esitanud parlamendiliikmete ka nende spetsiaalselt selleks puhuks kohale kutsutud sõbrad ja aatekaaslased ning inimõiguste kaitsele pühendunud erinevate organisatsioonide esindajad.

Esinejate väitel viidi Sudaanis šariaadiseaduse alusel massiliselt mõistetud surmanuhtlusi täide nii kiiresti, et kohtualuse advokaadid ei jõudnud otsust isegi läbi lugeda.

Ka Hiina puhul viidati kohtuasjades valetõendite fabritseerimisele ning surmanuhtluse liiga kiirele täideviimisele, mis ei jäta aega kohtuotsuse edasikaebamiseks. Vaieldi selle üle, kas Pekingi olümpiamänge tuleks püüda kasutada demokraatia edendamiseks Hiinas või hoopis boikoteerida.

Anna Politkovskaja kolleeg, Novaja Gazeta peatoimetaja Sergei Sokolov teatas, et 15 aasta jooksul on nende toimetus kaotanud juba viis ajakirjanikku. 1993. aastast peale on Venemaal tapetud ligi 300 ajakirjanikku, õigusorganid aga on suutnud neist mõrvadest avastada vaid 2% ja kordagi pole nimetatud, veel vähem vastutusele võetud ajakirjaniku mõrva tellijaid.

Sokolov hoiatas, et ka Politkovskaja mõrva menetlemine on libisemas avalikkuse vaateväljast eriteenistuste mõju all oleva sõjakohtu kätte, mis automaatselt tähendab kogu protsessi kinniseks muutmist.

Euroopa Parlamendi toetuseta Politkovskaja kandidatuurile poleks uurimine tema mõrva asjus võimalike toimepanijate vahistamiseni jõudnudki, ütles Sokolov, kuid heitis samas Euroopa liidritele ette, et nad küll räägivad inimõiguste rikkumisest Venemaal, aga ikka suruvad Putinil kätt ja joovad temaga kohvi.

Kui Sahharovi preemia laureaadiks kuulutatakse täna Anna Politkovskaja, on see eriti piinlik moment täna Euroopa Liidu eesistujamaale Portugali kahepoolseid kõnelusi pidama ning Venemaa ja Euroopa Liidu tippkohtumisel osalema saabuvale Vene Föderatsiooni presidendile Vladimir Putinile.

Euroopa Parlamendi istungi päevakorras on täna muuhulgas ka avalduse tegemine homme Portugali linnas Mafras toimuva EL-i ja Venemaa tippkohtumise kohta.
                                                                                                                                       

Vene ajakirjanik Anna Politkovskaja (1958–2006) uuris inimõiguste rikkumisi ja piinamisjuhtumeid Tšetšeenias, millest kirjutas ajalehes Novaja Gazeta, kus ta töötas aastatel 1999–2006. Tšetšeenia sõjast, elust Venemaal ja president Putini režiimist kirjutas ta ka kriitilisi raamatuid nagu “Teine Tšetšeenia sõda” ja “Putini Venemaa”, mis mõlemad on ilmunud ka eesti keeles. Ajakirjanikku kiusati taga, ähvardati ja arreteeriti.

Mürgitamiskatse elas Politkovskaja üle, kuid 7. oktoobril 2006 tapeti ta lasuga pähe ning mõrvajaid pole Venemaal suudetud siiani kohtu ette tuua.
Politkovskajale on määratud mitmeid rahvusvahelisi auhindu, sealhulgas tänavu septembris postuumselt USA prestiižikas autasu “Demokraatia edendamise eest”.

Anna Politkovskajast kirjutas Oma Saar lähemalt tänavu 31. augustil ja 21. septembril.

Sudaani jurist Salih Mahmoud Osman on inimõiguste küsimustega tegelev advokaat, kes töötab Sudaani piinamise vastu võitlevas organisatsioonis SOAT ja on juba kaks aastakümmet pakkunud tasuta õigusabi paljudele Sudaani kodusõja ja inimõiguste rikkumise ohvritele.

Salih on korjanud tõestusmaterjali sõjakuritegude kohta Darfuris ning andnud materjali üle Rahvusvahelisele Kriminaalkohtule. Hetkel kaitseb ta rohkem kui kahe miljoni ümberasustatud sudaanlase õigusi, soovides nad koduregioonidesse tagasi saata.

Olles praegu Sudaani parlamendi liige, on ta oma tegevuse eest siiski maksnud kõrget hinda – mitmed tema perekonna liikmed on tapetud, mitmeid piinatud. 2004. aastal vahistas Sudaani valitsus ka Salihi enda süüdistust esitamata seitsmeks kuuks.

Hiina abielupaar Zeng Jinyan (24) ja Hu Jia (34) on Hiina inimõiguste eest võitlejad. Zeng Jinyan on küberdissident, kes postitab iga päev oma blogisse “Tiananmen 2.0” näiteid inimõiguste rikkumistest Hiinas. Tema abikaasa Hu Jia võitleb puhtama keskkonna ja parema aidsi-teavituse eest, kaasates kampaaniasse noori juriste ja õigustudengeid.

Mõlemaid hoitakse Pekingis koduarestis. Abielupaaril takistati Hiinast lahkumast põhjusel, et nad kehastavad endast ohtu rahvuslikule julgeolekule.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 56 korda, sh täna 1)