Keskkonnaekspert peab Põduste jõevähkide surma põhjuseks reostust

Keskkonnaekspert peab Põduste jõevähkide surma põhjuseks reostust

 

Kuressaare linnavalitsuse tellimusel Põduste jõe alamjooksul vee-elustiku seiret läbi viinud ekspert Nikolai Laanetu arvab, et jõevähkide surma põhjuseks läinud suvel võis olla mitte vähikatk, vaid hoopiski keskkonnareostus.

Nikolai Laanetu ütles Oma Saarele, et vähkide surma põhjuseks võis olla sõnniku ja sealäga laotamine Põduste jõe kesk- ja ülemjooksu lähedal asuvatele rohumaadele, kust virts leostub läbi õhukese kamara põhjavette.

Talvel, kui jõgi läheb üle põhiliselt põhjavee toitele, tuleb saaste jõkke suurema kontsentratsiooniga ja jõevähk lihtsalt ei pea sellele enam vastu, selgitas Laanetu. Tema sõnul on sõnnikuläga ja silomahlad jõevähile ja paljudele koorikloomadele tapvalt mürgised juba väga väikestes kogustes.
Laanetu märkis, et kuigi Norra labor on tuvastanud jõevähkide surma põhjuseks vähikatku, ei jaga ta seda seisukohta. “Vähikatku geneetilised markerid ei tarvitse olla ühesed, sama võivad näidata ka mitmed vetikseened,” lausus ekspert.

Laanetu seisukoht rajaneb valdavalt asjaolul, et Põduste jõe vähid hakkasid mingil põhjusel liikuma allavoolu kuni eluks kõlbmatu riimvee vastutulekuni, kus neid oli lausa massiliselt. “See näitab, et Põduste jõe ülemjooksu piirkonnas võisid keskkonnatingimused halveneda liigile kahjulike ühendite tõttu,” rääkis Laanetu, kelle sõnul jõekatk ei põhjusta vähkide migreerumist ja vähid surevad paikselt.

Laanetu märkis, et praegune virtsa ja sealäga laotamise moodus on nagu viitsütikuga pomm, mis ühel hetkel võib saada saatuslikuks ka Kuressaare linna põhjaveele. “Kui keskkonnamõju hinnang näeb ette läga utiliseerimise biogaasiks, siis tuleb seda teha,” ütles ekspert. “Kui seda ei tehta, tuleb sigala seniks kinni panna, kuni seda tegema hakatakse,” lisas ta.
Laanetu sõnul meeldis talle keskkonnatöötaja Jaan Ärmuse idee viia sigalatest toru otse Põduste jõkke, kuna sellega päästame oluliselt rohkem Saaremaa loodust ja vähivarusid kui põhjavett solkides.

Keskkonnateenistuse jahinduse ja kalanduse peaspetsialist Jaan Ärmus ütles Oma Saarele, et pole mingit alust seada kahtluse alla Norra akrediteeritud labori tulemusi, mis kinnitasid jõekatku olemasolu Põduste jões. “Laanetu jutus võib iva sees olla, aga antud juhul ei olnud tegemist reostuse tagajärjel tekkinud vähikatku laadse suremisega, vaid ikkagi vähikatkuga,” tõdes Ärmus. “Need niidid on meil nüüd ka enam-vähem selged, kust vähikatk sisse tuli. See on seotud sissetoodud forelliveega kalakasvandustes.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 104 korda, sh täna 1)