Mängulisuse kaudu teaduse juurde (1)

Mängulisuse kaudu teaduse juurde

 

Umbes selliste sõnadega võiks iseloomustada läinud reedel ja laupäeval Saaremaa ühisgümnaasiumis (SÜG) toimunud kooli ajaloo esimesi miniteaduspäevi, kus osales seitse kooli.

Korraldajad loodavad, et miniteatripäevade ning noorte solistide ja duettide konkursi kõrvale on meie haridusmaastikul tekkimas taas üks üleriigiline traditsioon, mille rajajaks on SÜG.

Miniteaduspäevade peakorraldaja SÜG-i füüsikaõpetaja ja projektijuht Indrek Peil ütles Oma Saarele, et ürituse eesmärgiks on meelitada õpilasi atraktiivsuse ja teatud mängulisuse läbi uurimistööd tegema.

“Meil on riigis küllaltki palju erinevaid õpilastele mõeldud teaduskonverentse. Neil valitsev õhkkond on aga üsna sageli liiga akadeemiline, mis tavalise õpilase võib teadusetegemise juurest eemale peletada,” rääkis Peil. “Meie miniteaduspäevade eesmärgiks on õpilastele näidata, et teadusetegemine ja üldse uurimistöö võib ka meelt lahutada ning vägagi atraktiivne ja kütkestav olla,” sõnas ta.

Põnevad teemad

Peili sõnul kajastus just see miniteaduspäevade mõnevõrra meelelahuslik aspekt ka ettekannete teemavalikus. Siinkohal mõned näited: “Millised faktorid mõjutavad kõige enam inimeste otsuseid koeri valides?”, “Mesilaste osatähtsus inimeste elus”, “Tütarlapse salmiku omapärast”, “E-kirjana leviv folkloor” jne.

SÜG-i miniteaduspäevadel esitati ühtekokku 20 suulist ja 13 stendiettekannet. Esindatud oli seitse kooli – neist kolm Saaremaa kooli (Saaremaa ühisgümnaasium; Kuressaare gümnaasium ja Lümanda põhikool), Esku-Kamari kool Jõgevamaalt, Tartu Descartes’i gümnaasium ja Viljandi maagümnaasium. Ettekandeid esitas 37 õpilast.

Peamiselt olid õpilasettekanded pühendatud loodus- ja keskkonnatemaatikale, kuid samas oli ka töid ajaloo, sotsioloogia, psühholoogia, kaunite kunstide ning keele ja kirjanduse teemadel.
Õpilaste esinemist kuulas kolm teadlast: dotsent Jaak Jaaniste Eesti maaülikooli tehnikainstituudist, vanemteadur Igor Tuuling Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudist ning Tartu ülikooli emeriitprofessor, Eesti üks tuntumaid sotsiaalteadlasi Ülo Vooglaid.

Indrek Peil ütles, et nimetatud teadlased täitsid miniteaduspäevadel nn superviisori rolli.

“See tähendab, et nende eesmärgiks ei olnud panna õpilased pärast ettekannete kuulamist mingisse pingeritta,” selgitas miniteaduspäevade peakorraldaja. “Teadlased andsid õpilastele vaid tagasisidet ja jagasid neile oma muljeid kuuldust.”

Esimeste miniteaduspäevade korraldajad loodavad, et üritus muutub traditsiooniks ning kujuneb üle Eesti sama populaarseks, nagu on seda Saaremaa miniteatripäevad ning noorte solistide ja duettide üleriigiline konkurss.

SÜG-i esimeste miniteaduspäevade tulemused:

LAUREAADID
Anna Talvi (Lümanda põhikool) – Eesti hobusega kaaslevad liigid Männimäe talus Saaremaal. Juhendajad Liia Raun ja Tiina Talvi.
Enelin Treffner, Marju Vassiljev, Monika Kinguste, Kadi Salumets ja Kristi Kalamäe (Esku-Kamari kool) – Mesilaste osatähtsus inimeste elus. Juhendajad Jane Müllerson ja Maarika Isotamm.
Hillar Liiv (SÜG) – Lõuna-urvalind Saaremaal. Juhendajad Inge Vahter, Mart Mölder ja Mati Martinson.
Kaja Pukk (SÜG) – Ümarmudil. Juhendajad Inge Vahter ja Mart Mölder.
Karl Kuuse, Priit Pikkas ja Virgo Vahenõmm (Eesti mereakadeemia merekool) – G. Fr. Händel ja tema merereisid. Juhendaja Sirje Medell.
Laura Oolup (KG) – Kindad igapäevaste esemete maailmas. Juhendajad Raili Kaubi ja Sirje Kereme.
Liis Kalmet (Viljandi maagümnaasium) – Tütarlapse salmiku omapärast. Juhendaja Alli Lunter.
Mare Laan (Tartu Descartes’i lütseum) – Kas ja kuidas mõjutavad värvid inimesi? Juhendaja Reet Lõpp.
Maris Mägi (SÜG) – Televisioon folkloori kandjana. Juhendaja Rita Ilves.
Minni Meisterson (KG) – Taimedega värvimine. Juhendajad Raili Kaubi ja Sirje Kereme.

ERIPREEMIAD
Põhjaliku stendiettekande eest:
Anett Sirgo ja Liis Sepp (Lümanda põhikool) – Maismaatigude liigirikkus Lümada valla elupaikades Saaremaal. Juhendaja Tiina Talvi.
Ann Raun (Lümanda põhikool) – Harilik luuderohi Soeginina panga metsas Saaremaal. Juhendaja Tiina Talvi.

Rakendusliku tulemuse eest:
Annika Soom (SÜG) – Kaali meteoriidikraatri taimed. Juhendajad Inge Vahter, Mart Mölder ja Krista Takkis.

Toreda esituse eest:
Liisa Saaremäel ja Kaisa Papp (SÜG) – Saaremaa haruldased mereloomad. Juhendajad Inge Vahter ja Mart Mölder.

Üllatusliku teemavaliku eest:
Mari Pajussaar (KG) – Kaitseväe populaarsus noormeeste seas. Juhendaja Sirje Kereme.

Töökuse eest:
Signe Toom (SÜG) – Kimalased ja nende toidutaimed. Juhendajad Inge Vahter ja Mart Mölder.

Põneva uurimismeetodi eest:
Timur Usmanov (Tartu Descartes’i lütseum) – Sotsiaalse positsioneerimise meetodi rakendamine Tartu Descartes’i Lütseumi õpilaste liikumise ajalis-ruumilise rütmi uurimisel. Juhendaja Elle Reisenbuk.

Allikas: Saaremaa ühisgümnaasium

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 200 korda, sh täna 1)