Ukraina töölistel oli Saaremaal esimene tööpäev (10)

Ukraina töölistel oli Saaremaal esimene tööpäev

 

Eile oli esimene tööpäev viiel Ukrainast pärit laevaehitusspetsialistil, kes asusid tööle Nasval tegutsevas Baltic Workboats AS-is. Meeste eriala on laeva keevitus- ja koostamistööd, ütles ukrainlaste tööde organiseerija Sergei Kozõrev Oma Saarele.

Siia saabunud meeste vanus jääb vahemikku 30–53 eluaastat ja neil on mitukümmend aastat laevaehitustöö kogemusi. “Ukrainas õpitakse selliseid erialasid nagu laevaehitus ülikoolides ja spetsiaalsetes kutsekoolides 1,5–2 aastat,” mainis Kozõrev. “Sellepärast võiks meid hinnaliseks tööjõuks küll pidada,” nentis ta.

Baltic Workboats AS-is makstav palk ukrainlastele sobib, sest nende kodumaal saadava palgaga ei ole see üldse võrreldav. “Me tunneme, et siin meie tööd väärtustatakse,” kommenteeris Kozõrev. Võõrtööliste sõnul pole Ukrainas laevaehituses stabiilsust, firmad tekivad ja kaovad, töölised jooksevad ühest ettevõttest teise. Sealsed firmad ei oska planeerida personalivajadust ega jagada finantsvahendeid.

Kozõrev rääkis Ukraina kohta, et kui sealne firma on näiteks kaks tellimust täitnud, jagatakse raha pärast seda laiali ja edaspidiste tööde tegemiseks seda lihtsalt ei jagu ning siis pannaksegi kogu kupatus kinni. Kozõrevi meelest on tema kodumaa suureks puuduseks ka see, et paljud tahavad olla ülemused, aga keegi ei viitsi päristööd teha. “Meil on seal kombeks ühe lihttöölise kohta kümme töödejuhatajat,” muigas ta.

507 000 elanikuga Nikolajevo linnas, kust võõrtöölised tulevad, on 280 laevaehitusfirmat. “Paraku tehased seisavad ja kuigi kvalifitseeritud inimesi justkui nagu oleks, ei osata tööd juhtida ega korraldada,” rääkis Sergei Kozõrev ja lisas, et sellepärast käiaksegi tööl Rootsis, Soomes ja teistes riikides. Eesti asjaajamine ja töökorraldus ukrainlastele meeldib. Ka on palgad Eesti laevaehituses nende meelest Skandinaaviamaadega võrreldes täiesti konkurentsivõimelised.

Ukrainlased saabusid Saaremaale laupäeval. Nüüdseks on nad jõudnud end juba sisse seada ja kohaliku olustikuga tutvuda.

Nende kodulinnas Nikolajevos on praegu 16 soojakraadi. Siiski ukrainlased Eesti märja ja külma ilma üle ei virise. “Mis meil sellest ilmast, me tulime siia tööd tegema,” lausus üks meestest. “Palk on hea, elamistingimused väga head ja ega me siia hädaldama tulnud!” kinnitati.

Kuigi lepingu alusel on ukrainlased palgatud pooleks aastaks, ei teata veel lõplikult, kui kauaks nad Baltic Workboatsi tööle jäävad. “Kõik sõltub sellest, kuidas meil siin minema hakkab,” ütles Kozõrev. Tema sõnul on neil alati võimalus ka leping peatada, enne selle peatamist aga tööandjale hea tava kohaselt ette teatada.

Võõrtöölised töötavad nagu teisedki viis päeva nädalas, nädalavahetused on vabad. Pooleaastase tööperioodi kestel kodus käimist üldiselt ei plaanita.
Praegu ehitavad võõrtöölised koos kohalikega kaatrit. Ukrainlaste arvates on Baltic Workboatsis ehitatavad laevad imeväikesed. “Ehitasime Ukrainas laevu, mille pikkus algas 300 meetrist,” ütles Kozõrev. “Naftatankereid, sõjalaevu ja muid laevatüüpe.”

Samas käib suure ja väikese laeva ehitamine meeste sõnutsi samade põhimõtete alusel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 85 korda, sh täna 1)