Arafati lesk: Kuus pean ma toime tulema vaid 10 000 dollariga!

Arafati lesk: Kuus pean ma toime tulema vaid 10 000 dollariga!

 

Palestiina rahva legendaarse liidri Yassir Arafati viimased elupäevad möödusid ühes Pariisi haigemajas. Vaatamata sellele, et Arafat oli koomas, soovitasid tohtrid tema abikaasal Suhal oma mehega pidevalt rääkida, lootes, et see aitab palestiinlaste liidri teadvusel taastuda. “Ma kõnelesin temaga sellest, mida ta kõige enam armastas,” ütles Yassir Arafati abikaasa Londonis ilmuvale ajalehele The Sunday Times antud usutluses
Tegemist on esimese intervjuuga, mille see naine pärast oma mehe surma ajakirjandusele andis. “Ma rääkisin talle Palestiinast ja Jeruusalemmast, tuletasin talle meelde ema ja lapsepõlve ning lugesin ette neid kohti Koraanist, mida ta kõige enam armastas. Kõik oli aga asjata – mu mehe teadvus ei taastunud.”

Yassir Arafati haigus ja surm kolm aastat tagasi olid põhjuseks, et Suha sattus mõneks ajaks rahvusvahelise ajakirjanduse kõrgendatud tähelepanu alla. Paljud väljaanded väitsid, et ta pidas Palestiina kõrgemate ametnikega läbirääkimisi eesmärgil kindlustada endale pärast liidri surma muretu elu. Väidetavalt olevat jutt käinud miljonitest dollaritest.

Praegu on 44-aastase Suha, tema eaka ema ja 12-aastase tütre Zahwa elukohaks Vahemeres asuv Malta saar. Arafati lese sõnul saab ta Palestiina võimudelt 10 000 dollarit (s.o u 103 000 krooni) pensioni kuus. Tavalise palestiinlase (olgem ausad, ka eestlase) jaoks on see kolossaalne summa, ent veel kolm aastat tagasi heietas Suha suuri lootusi oma abikaasa miljonitele.

Vastavalt Prantsusmaal kehtivatele seadustele on tohtrit kohustatud patsiendi haiguse kohta informatsiooni andma vaid tema sugulastele. Seepärast süüdistati Suhat selles, et ta teadlikult varjas andmeid Palestiina suure juhi haiguste põhjuste ja tema tervisliku seisundi kohta.
Palestiina enda arstid arvasid algul, et Arafat põeb tavalist grippi, siis aga pandi talle ootamatult diagnoos “seedetrakti mürgitus”. Arafati vaatasid läbi ka Tuneesia, Jordaania ja Egiptuse arstid. Tema lähisugulaste viimaseks lootuseks oli Prantsusmaa meditsiin.

Kuid ka Pariisi tohtrid ei suutnud haruldast (seepärast ka avalikkuse jaoks saladuslikku) verehaigust ravida. See haigus viiski Yassir Arafati 2004. aasta novembris hauda.

“Ma ei tahtnud informatsiooni levitada, püüdsin oma meest avalike rünnakute eest kaitsta ja välja selgitada tema surma tegelikke tagamaid,” ütles Suha ajalehele The Sunday Times. Kui ajakirjanik küsis, kas Suha arvab, et tema abikaasa tapeti, vastas naine salapäraselt: “Mu mees oli tõeline märter.”

Suha lükkas kategooriliselt tagasi kuuldused, et ajal, kui Iisraeli armee Ramallahi (linn Palestiinas ) piiras, veetis tema Pariisis luksuslikult aega lõbusas seltskonnas, kuhu kuulusid Saudi-Araabia miljardäri Adnan Khashoggi abikaasa ja Maroko kuninga õde. Väidetavalt olevat kõnealune naiste seltskond sisustanud oma päevi ostlemisega Pariisi peenetes butiikides.

“Ma pole eales koos proua Khashoggiga sisseoste teinud. Seda naist olen ma näinud vaid ühel korral,” ütles ta Londoni ajalehele. “Mul pole mingit kinnisvara. Pariisis üürin korterit tavalises vanas majas.”
Kolme aasta vältel pärast abikaasa surma elas Suha Tuneesias. Kuid läinud aasta suvel võtsid sealsed võimud temalt kodakondsuse, kuna naisel tekkisid Tuneesia presidendi abikaasaga erimeelsused erakooli ehitamise küsimuses.

Arafati lesk meenutas ajalehele antud usutluses ka oma esimest kohtumist PVO liidriga 1985. aastal. “Siis olin ma 22-aastane… meie teise kohtumise ajal ütles ta, et armus minusse esimesest pilgust.

Tookord Yassir lausus: “Kui te oleksite veidi vanem, siis ma abielluksin teiega.”.” Kuid siis olid palestiinlaste lood niivõrd kehvad, meenutas Suha, et abiellumine olnuks kohatu. Nad abiellusid 1989. aastal salaja Tuneesias ja teatasid avalikkusele oma liidust alles 1991. aastal.

Möödunud aasta lõpus avati Ramallahis pidulikult Arafati mausoleum. Kuid Suha loodab, et Arafati lõplikuks puhkepaigaks saab kunagi Jeruusalemm.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 66 korda, sh täna 1)