Kuidas raudne Svetlana õppejõust presidendi tegi

Kuidas raudne Svetlana õppejõust presidendi tegi

 

Läinud pühapäeval valiti Dmitri Medvedev Venemaa uueks presidendiks. Praegusel hetkel jätaksin tähelepanuta küsimuse nende valimiste aususest ja demokraatlikkusest. Kindel on, et mõlemas võib kahelda. Märgiksin vaid nii palju, et kui Venemaa presidendivalimistele pühendatud kirjutusi lugeda – eriti puudutab see eestikeelset ajakirjandust –, siis torkab silma teatud eelarvamuslik suhtumine.

Tänasel naistepäeval oleks õigem pöörata tähelepanu kogu selle loo ühele teisele ja tõenäoliselt ka mõnevõrra veetlevamale aspektile. Küsimus seisab selles, kuidas vastvalitud Venemaa president siiski nii kõrge positsioonini jõudis. Asjatundjad sahistavad, et siin tuleb otsida naist – cherchez la femme!

Alternatiivne karjäärimootor

Selge on, et vaikne ja reeglina rahumeelne Medvedev, kes peab praegu veel riigi esimese asepeaministri ning Gazpromi direktorite nõukogu esimehe ametit, valiti de facto ametisse oma eelkäija Vladimir Putini, mitte aga rahva poolt. Suure tõenäosusega hakkab viimane tema peaministriks.
Analüütikute kinnitusel tagavad säärased valimistulemused, et rahva seas väga populaarne Putin ka lähitulevikus Venemaa poliitikat olulisel määral mõjutab. Kuid siinjuures tuleks kohe ära märkida, et Dmitri Medvedevi teiseks n-ö karjäärimootoriks on olnud tema kaunis abikaasa Svetlana Medvedeva, neiupõlvenimega Linnik (pildil).

Tuttavad juba lapsepõlves

Dmitri ja Svetlana on lapsepõlvetuttavad: esimest korda olevat nad teineteist märganud juba siis, kui 1970. aastate alguses alustasid õpinguid Kuptšino (Peterburi linnaosa) 305. keskkooli esimeses klassis.

Ülikooliõpingute ajal tuli nende suhetesse aga ka intiimne aspekt. Svetlana õppis siis Peterburi majandus- ja rahandusülikoolis, Dmitri tudeeris Peterburi riiklikus ülikoolis juurat. Tema erialadeks olid peamiselt tsiviilõigus ja Rooma õigus, mida ta hiljem samas ülikoolis ka tudengitele õpetas.

Asjatundjad väidavad, et just raudne ja vankumatu Svetlana, kel peagi aastaid 43, olevat suurel määral kindlustanud selle impulsi, mis sundis tema meest – kes 1980. aastate lõpus ja 1990-ndate alguses oli vaid Peterburi ülikooli õigusainete õppejõud – pürgima Venemaa ja ka kogu maailma poliitilise eliidi tippude hulka.

Energiline naine ja painduv mees

Nimelt olevat väga seltskondlik ja energiline Svetlana Medvedeva – nii vähemalt arvatakse – tekitanud sidemeid, mis võimaldasidki ta abikaasal end akadeemilisest ringkonnast välja manööverdada ja ärimaailma üle minna. Just selles uues maailmas ristusid Dmitri Medvedevi ja Vladimir Putini teed. Putin töötas sel ajal Peterburi linnavalitsuse välissuhete komitee juhina.

Vene politoloog ja rahvusliku strateegia instituudi teadlane Stanislav Belkovski on kirjutanud: “Dmitri Medvedev – järeleandlik, pehme iseloomuga ja psühholoogiliselt sõltuv – oli Vladimir Putinile psühholoogilises mõttes äärmiselt mugav ja sobiv isik; Putini jaoks on inimeste just see külg väga oluline.”

(Vahemärkusena olgu siinkohal veel lisatud, et Medvedev, kasutades oma õigusalaseid teadmisi, mätsis 1992. aastal kinni ühe korruptsiooniskandaali, mille vallapääsemine oleks Putini karjäärile kindlasti lõpu teinud.)

Naise tuhvli all ka tulevikus

Kuid tulgem tagasi Medvedevite abielupaari juurde. Räägitakse, et just Svetlana olevat olnud see isik, tänu kellele Dmitri Vene õigeusku pöördus. Seda momenti ei tasuks alahinnata, sest läinud pühapäeval toimunud presidendivalimistel oli Medvedevil kiriku suur toetus.

Nüüd aga oletatakse, et ka lähitulevikus osutub Svetlana Medvedeva isikuks, kes Kremli kulissidetagustes mängudes suurt mõjuvõimu omab. Asjatundjad sahistavad, et nii kindlustab naine oma kallile abikaasale “tugeva ja kindla tagala”, mis ühe suurriigi juhtimise juures äärmiselt oluline on.

Nagu muinasjutt – vaesusest küllusesse

Pärast seda kui Dmitri ja Svetlana 1989. aastal abiellusid, elasid nad alguses ühes Peterburi kitsas korteris, mis kuulus naise vanematele. Kuid nagu eelpool juba öeldud, oli just proua Medvedeva see, tänu kelle survele ja sidemetele härra Medvedev madalapalgalisest teadusmaailmast ootamatult palju tulutoovamasse ärimaailma tõukus.

1990. aastate keskpaigas sai Dmitrist Venemaa suurima metsatööstusettevõtte Ilim Pulp Enterprise tegevdirektor.
Medvedevite abielupaarile lähedal seisev allikas teatas Austraalia ajalehele The Sydney Morning Herald: “Mees kirjutas raamatuid jurisprudentsi teemadel, töötas Peterburi ülikooli õigusteaduskonnas ja oli tõenäoliselt oma eluga rahul. Kuid just tema naise suhtlusringkonnas tekkisid sidemed ärimaailmaga, just Svetlana oli isik, kes korraldas oma mehe määramise suure metsatööstuskompanii etteotsa. Edaspidi on Svetlana oma abikaasat kõiges toetanud, mida Dmitri ka ette võtnud poleks.”

Sundis rasvu põletama

Täna levivad Venemaal veel kuuldused, et Svetlana, keda haavas irvhammaste teravmeelitsemine, et tema mees nägevat välja kui “äsja raamatukogust väljunud teadlane, kes raamatute keskel rasvub ja ööbib”, sundis Dmitrit senisest enam oma füüsise eest hoolitsema. Ja seda eesmärgil, et mees vabaneks üleliigsest rasvast ja selle asemel hoopiski muskleid kasvataks.

Praegu on teada, et Dmitri Medvedev külastab igal nädalal jõusaali ja basseini, kus ta pidavat tavaliselt ujuma mitu kilomeetrit. Lisaks olevat proua Svetlana saavutanud, et tema mees hakkas ka joogaga tegelema.

Ise tegeleb heategevusega

Võttes arvesse asjaolu, et proua Medvedeval endal on piisaval hulgal teadmisi majanduse ja rahanduse vallas, siis võis ta väga hästi ka isiklikku karjääri teha. Aga kuna tema abikaasa teenistus pärast ärimaailma siirdumist korralik oli, eelistas Svetlana sotsiaalsfääri ja heategevusse sukelduda. Tänaseks on tema tegevus selles valdkonnas Vene õigeusu kiriku kõrge autasu pälvinud. Lisaks õnnestus Svetlanal end suruda kõrgmoe maailma kitsasse ja ligipääsmatusse ringkonda.

Praegu juhib Svetlana Medvedeva haridusprogrammi, mille eesmärgiks on korrastada vene teismeliste vaimset ja kõlbelist maailma. Tegu on küllaltki vastuolulise projektiga, mille taga on taas religioossed ringkonnad: osaliselt on selle eesmärgiks taastada Venemaa koolides usuõpetus.

Vaatamata pahatahtlike inimeste väidetele (pahatahtlikke siunajaid ja kadestajaid leidub ju alati ning kõikjal), kes ütlevad, et Medvedev on oma karjääri jooksul suutnud koguda soliidse varanduse, tema hiljuti täidetud tuludeklaratsioon seda siiski ei näita – Venemaa äsjavalitud presidendi peamiseks elatusallikaks on 75 000 dollari suurune aastasissetulek (praeguse kursi järgi umbes 775 000 krooni); lisaks kuulub talle korter Moskvas ja kinnistu Moskva lähistel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 87 korda, sh täna 1)