Allar Jõks: Saarlased õiguskantslerile kaebama ei kipu

Allar Jõks: Saarlased õiguskantslerile kaebama ei kipu

 

Ametist lahkunud õiguskantsler Allar Jõks kinnitas, et ta on teinud mitukümmend maakonnavisiiti, sest ei ole pidanud õigeks kabinetis nohistamist ja mediteerimist. Saare maakonda on Jõks jõudnud mitmel korral ning ehkki saarlastelt tema lauale väga palju kaebusi pole laekunud, on ta külastanud mitu korda nii Orissaare internaatkooli, Kuressaare haiglat kui ka väikelastekodu.

Läinud reedel oma viimase ja üldse seitsme aasta jooksul neljanda pressikonverentsi andnud Jõks tunnistas hotell Olümpia Omega konverentsisaalis ajakirjanikele, et tema töös on olnud valdkondi, milles ta ennast võib pidada mitteedukaks – selleks on riigikoguliikmete kuulumine äriühingute nõukogudesse ning erakondade rahastamise küsimus.

Esimese kohta neist sõnas nüüd juba endine õiguskantsler, et on valmis saanud taotluse anda parlament riigikohtusse. Küsimusele, miks ta jätab probleemi lahendada oma järeltulijale, Indrek Tederile, vastas Jõks, et lootis kuni viimase ajani, et avalikkuse surve mõjutab riigikoguliikmeid järgima põhiseadust.

“Samuti on riigikohtusse pöördumine midagi enamat kui ühe kirja kirjutamine, see nõuab meeletult suurt analüüsi, et asi teha kohtukõlbulikuks,” lisas ta. Jõksi hinnangul kasutab riigikogu praegu, vaatamata erinevatele lubadustele läbi aegade, selles küsimuses venitamistaktikat.

Jõks mainis ka, et esimene asi, mis uuel õiguskantsleril teha tuleb, on juba sel nädalal minna riigikogu ette taotlusega võtta ära saadikupuutumatus rahvaliitlaselt Villu Reiljanilt.

Saarlased on uhke rahvas

Oma Saarele ütles Jõks, et ta on oma töös pidanud oluliseks kohapeal käimist, mitte aga kabinetis nohistamist ja mediteerimist. Saaremaal on ta käinud kolmel korral – Orissaare internaatkoolis, väikelastekodus ja haiglas. “Maakonnavisiite ei ole ma kokku lugenud, kindlasti on neid mitukümmend ning täpselt samamoodi, nagu olen käinud Saaremaal, olen olnud ka teistes maakondades.”

Jõksi sõnul on erinevates regioonides olnud kaebused erinevad. “Kusagil on rohkem küsimusi, mis on seotud sotsiaaltoetustega, mõnes kohas on rohkem küsimusi, mis puudutavad ehitust, planeerimist, äritegevust. See sõltub paljus sellest, milline on ühe või teise regiooni tase,” täpsustas ta. Saarlaste kohta ütles Jõks, et tema lauale väga palju kaebusi saarlastelt jõudnud ei ole. “Saarlane on väga põikpäine inimene, aga ta on ka uhke inimene,” iseloomustas Jõks. “Saarlane üritab oma vaidluse küla sees ära lahendada.”

Välistas poliitikasse mineku

Ehkki Jõksile on tema endi sõnul tehtud erinevaid ettepanekuid poliitikasse minekuks, välistas mees selle võimaluse reedel sootuks. “Olen sõlminud kihlveo, et kui peaksin astuma erakonda, ajan oma juuksed maha,” avaldas ta. Jõksil on hoopiski plaanis pärast väikest puhkust minna Gruusiasse nõustama sealset riiki õiguskantsleri institutsiooni ülesehitamisel.

“Ma hakkan kindlasti tegema tööd, kus ma saan teha õigeid asju. Enamikes ametites tuleb inimestel valida, kas teha õigeid asju või neid, mis tunduvad kasulikud,” rääkis Jõks ajakirjanikele, lubades, et teeb kindlasti tööd, mille pärast ta ei pea oma lähedastele silma vaadates häbi tundma. “Kas see töö saab olema Eesti riigi heaks või mitte, on juba iseküsimus,” sõnas ta.

Eesootavat puhkust lubas Jõks aga kasutada õiguskantslerina töötamise aja mälestuste kirjutamiseks. “See, kas need mälestused ka kunagi avaldatud saavad, pole nii oluline, kui see, et kirja saaks pandud see, mis seitsme aasta jooksul Eesti riigis toimus,” ütles ta, lisades, et talle piisab sellestki, kui lapselapsed saavad lugeda ja oma vanaisa üle uhkust tunda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 61 korda, sh täna 1)