Piia on jõudnud Lähis-Ida kriisikoldesse

Märtsi algul Aafrikast Saaremaale tagasirännet alustanud must-toonekurg Piia viibis pühapäeva õhtul Iisraeli-Liibanoni piiri läheduses. Priidu oli aga jõudnud Egiptusesse ja asus Niiluse ülemjooksul Luxori linna lähistel.

Ornitoloog Urmas Sellise sõnul võtsid nad viimased andmed Piia ja Priidu asukoha kohta pühapäeva õhtul. “Satelliidisignaal näitas, et Piia asus kohas, kus möödunud aasta oktoobri lõpus hukkus Jõgevamaalt pärit must-toonekurg Tooni, s.o Iisraeli ja Liibanoni piiri lähistel,” rääkis ta.

Urmas Sellis lisas, et Piia täpsemat asukohta oli raske kindlaks teha, sest ajal, mil andmed võeti, ta ilmselt lendas. “Võib oletada, et selles ohtlikus piirkonnas ta ei peatu ja lendab sealt üle,” täpsustas ta.

Priidu viibis aga pühapäeva õhtul veel Lõuna-Egiptuses iidse linna Luxori lähistel.

Millal saarlastest must-toonekured võiksid koju jõuda, on Sellise sõnul raske hinnata. “Praegu meile teadaolevate andmete alusel võib öelda, et linnud läbivad enam-vähem sama marsruuti, mida mööda nad läinud sügisel ka Aafrikasse siirdusid,” märkis ta. “Kuna aga vahemaad on ikkagi väga pikad, võib oletada, et nad teevad möödunud aasta eeskujul Bulgaarias või Rumeenias niiskel alal jõuvarude täiendamiseks pikema puhkepeatuse.”

Läinud aasta sügise hakul tegi Piia teel Saaremaalt Aafrikasse pikema, ligi 40 päeva kestnud puhkepeatuse Kirde-Rumeenias, paigas, mis jäi Moldova piirist umbes 25 kilomeetri kaugusele.

Priidu aga täiendas oma jõuvarusid kaks nädalat Rumeenia idaosas, Doonau jõe alamjooksul.

Samal teemal Oma Saares: “Saarlased Piia ja Priidu alustasid kojulendu”, 10. märtsil; “Piia ja Priidu liiguvad tasapisi kodusaare suunas”, 12. märtsil; “Saarlased Piia ja Priidu pole Aafrikast veel lahkunud”, 15. märtsil.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)