Tiina Sild: Raamatukogutöö ongi mu hobi

Tiina Sild: Raamatukogutöö ongi mu hobi

 

Pärsama raamatukoguhoidja, Tartu lähedalt Puhjast pärit Tiina Sild sattus Saaremaale pärast Viljandi kultuurikooli lõpetamist, kui tuli valida, kas töökohaks saab Saaremaa või Hiiumaa. Kuna bussiühendus Saaremaale tundus parem kui Hiiumaale, siis valis Tiina Saaremaa.

Teda tõmbas siia ka see eksootika, mis lummab tavaliselt kõiki mandriinimesi. Ning nüüdseks on tal täitunud juba 23 aastat saarel elamist ja raamatukoguhoidjana töötamist.

Pärsama raamatukogus oli lugejaid eelmise aasta seisuga kokku 171 ning raamatuid ja ajakirju kokku natuke üle kümne tuhande eksemplari.
“Viimasel ajal küsitakse pigem kergema sisuga raamatuid lugeda, kuna elu ise on piisavalt raske. Tahetakse põgeneda raamatute fantaasiamaailma.

Kuna lugejaskond vananeb pidevalt, siis enamik neist soovib ikka lugeda vanast ajast ja rohkem eesti kirjanikke. Uuema aja eesti kirjanikest tahetakse lugeda Erik Tohvrit. Olen üritanud soovitada ka nooremaid autoreid, kuid millegipärast neid nii väga ei taheta,” tõdeb kauaaegne raamatukogutöötaja.

Raamatukogu kui kultuurijagaja

Maaraamatukogul on täita oma väike roll kultuurijagajana, ütleb Tiina. Kuigi raamatukogu osa raamatute laenutajana hakkab üha enam vähenema. Pigem on nad kujunemas internetipunktideks, kus käivad ka sellised inimesed, kes ei tule raamatuid laenutama. “Sellele vaatamata, et lugejate arv on vähenenud, on laenutuste arv eelmise aasta seisuga siiski tõusnud. Küllap on see sellest, et olen osanud ära tabada rahva maitse, mis kellelegi meeldib,” arvab Tiina.

Ise peab ta end rohkem ulme- ja fantasy-huviliseks ning nimetab viimase kõige huvitavama lugemisena Kathleen McCowani “Oodatut”. Lisab, et Erseni kirjastuse väljaantav sari “Raamat, mida peab lugema” sisaldab tõesti selliseid raamatuid, mida võiks lugeda iga põnevuskirjanduse sõber. Eesti kirjandust ta suurt lugeda ei armasta.

Vanade, varemilmunud raamatute jaoks jääb aga paraku järjest vähem aega, kuna raamatukoguhoidjana üritab Tiina läbi lugeda kogu uudiskirjanduse, mida on raamatukogusse tellinud. Siiski on raamatuid, mida talle aeg-ajalt üle lugeda meeldib, näiteks Bulgakovi “Meister ja Margarita”.

Negatiivsust selles töös ei näe

Raamatukoguhoidja meele teeb rõõmsaks see, kui lugeja tuleb ja tänab, et on osatud soovitada selline raamat, mis talle meeldis.
Negatiivset külge Tiina oma tööl ei näe. Ilmselt poleks seda tööd siis tegema hakanudki, kui poleks meeldinud, nendib ta.
Positiivsena aga toob ta esile ka selle, et vald igati raamatukogu tööd toetab.
Lõbusatest vahejuhtumitest räägib ta, et need on igas raamatukogus enam-vähem sarnased – et lugejad tulevad ja küsivad väga imeliku pealkirjaga raamatuid, näiteks “Merimees Karmenit” või midagi muud selles laadis.
Ise soovitab ta kõigile raamatut “See juhtus raamatukogus”, kuhu on kogutud värvikaid juhtumisi Eesti raamatukogudest.
Sel aastal on Pärsama raamatukogul ka suur juubel tulemas, suisa 100. sünnipäev.

“Raamatukogutöö on mu hobi, loen palju. Kunagi ma kudusin, aga nüüd pole silmad enam need, mis varem,” räägib Tiina, kes on kõige selle raamatute lugemise ja laenutamise juures jõudnud juba päris suureks kasvatada ka kaks tütart, 16-aastase Elo ja 12-aastase Mae, kes mõlemad õpivad Leisi keskkoolis.

Leisi vallas on lisaks Pärsama raamatukogule veel raamatukogud Metskülas ja Leisis.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 251 korda, sh täna 1)