Kõik on nii kalliks läinud!

Kõik on nii kalliks läinud!

 

Seda märkame ise ja kuuleme iga päev, kui toidupoes käime. Kui aga riiete osas aitavad kõhnema rahakoti omaniku ehk hädast välja second-hand-poed (ja sealgi on hinnad märkimisväärselt tõusnud), siis söögiostmisest ei pääse üle ega ümber. Peredes, kus lapsed kasvamas, kulub päevase toidukraami ostmiseks mitte enam sada krooni, vaid ikka mõned sajased.

Esimese Oma Saare “Ostukorvi” ilmutasime möödunud aasta aprillikuus. Täpselt aasta tagasi. Tänasest lehest leiate n-ö võrdleva “Ostukorvi”. Selles on kõrvuti aastatagused hinnad ja hinnad ajavahemikus 2.–3. aprill 2008. Külastasime täpselt samu poode ja märkisime üles täpselt samade toiduainete hinnad, mis aasta tagasi. Ja tulemused on teie ees.

Mis on siis muutunud? Vastus kõlab, et muutunud on peaaegu kõik ja kahjuks tunduvalt kallimaks. Võtame näiteks leiva. Kui Tallinna peenleib maksis veel aasta tagasi Selveris 16 krooni 90 senti, siis nüüd küsitakse Säästumarketis 17 krooni 90 senti vaid poole pätsi eest. Müüja ütleb, et nemad enam tervet Tallinna peenleiba sisse ei võtagi – liiga kallis! Vahetasid Pealinna leiva vastu välja. Kirde saiale on igas poes otsa tulnud keskmiselt 2 krooni.

Nisujahu, mille möödunud aastal sai Kaubaaidast kätte veel vähem kui 10 krooniga, maksab seal nüüd juba 16.50. Rae poes on jahu hind kerkinud täpselt 6 krooni ja 10 senti.

Tublisti on tõusnud piimatoodete hind. Kui möödunud aastal sai 2,5% piimapaki Säästumarketist kätte veel 5.40 eest, siis nüüd on sama paki hind tõusnud keskmiselt 3 krooni ja 54 senti. Kalleim piim on Rae poes ja Kaubaaidas – 9.90, odavaim siiski veel Säästumarketis – 9.20.

Hinnarallil pole alla jäänud ka lihatooted. Nii on märkimisväärselt tõusnud Saaremaa Lihatööstuse toodete hind. Kuna oma esimeses “Ostukorvis” aasta tagasi püüdsime vaadelda just nimelt Saaremaa oma toodangu hindu, on seetõttu ka tänases hinnatabelis Saare viiner ja Saaremaa lastevorst. Need on teatavasti küll kvaliteedilt paremad, aga seetõttu ka hinnalt kõrgemad.

Aga kuna konkurents on tihe, siis on valik poodides suhteliselt suur ning võimalik ju osta ka odavamaid ja veidi vähem kvaliteetseid tooteid. Näiteks Valla lastevorst maksab Säästumarketis (nemad saaremaise toodanguga ei kauple ) vaid 38.41. Odavamaid liha- ja vorstitooteid leidub kõikides teisteski kauplustes.

Üsna korralikult on kerkinud toiduõli hind. Kui Olivia toiduõli maksis veel aasta tagasi Makroses 13.90, siis praegu on kalleim pudel Selveris – 28.50.
Keskmiselt 5–7 krooni on tõusnud ka Lauaviina hind. Kõige vähem, s.o keskmiselt 40 senti–1 kroon, on juurde saanud Premiumi õlu.

Mis puutub puu- ja juurviljadesse, siis on üllatuslikult kõige enam tõusnud õunte hind. Möödunud aasta aprillis sai odavaima õunakilo kätte 7–8 krooniga, nüüd tuleb välja anda pea poole rohkem raha. Ka värske kurgi hind on praegu erinevates poodides väga erinev. Ja sõltub sellest, kas tegu on kodumaise või importkurgiga. Luunja kurgi kilo Rae poes maksis 69.90, Hispaania värske kurk Säästumarketis ja Selveris aga vaid 24.90.

Ainus toiduaine meie hinnatabelis, mis on enamikus poodides isegi odavnenud, on suhkur. Selle hind kõigub 12 kroonist 60 sendist (Säästumarket) kuni 14 krooni 50 sendini (Rae, Selver).

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 62 korda, sh täna 1)