Kuressaare haigla kirjutab välja valudes piinlevaid vanureid (30)

Kuressaare haigla kirjutab välja valudes piinlevaid vanureid

 

Kuressaare haigla kirjutab haiglast välja raskekujuliste lamatistega valudes piinlevaid inimesi. Luuni ulatuvate haavadega inimeste ravi jääb hooldekodu hooldajate õlule.

Oma Saare andmetel saatis Kuressaare haigla hooldusravi osakond aprillis Sõmera hooldekodu vanadekodusse eaka naisterahva, kelle alakehal olid sügavad haavandid.

Sõmera hooldekodu vanadekodu juhataja Jaanika Rikko jäi juhtunut kommenteerides napisõnaliseks, kuid kinnitas siiski, et neile tuli tõesti hiljuti klient, kes oli enne olnud Kuressaare haiglas, IV astme lamatistega.

“Lamatised tekivadki neil, kes on lamajad voodihaiged või halvatud,” ütles Rikko, lisades, et sarnases olukorras patsiente on tulnud Kuressaare haigla hooldusravi osakonnast hooldekodusse ka varem.

Hooldajate sõnul kannatab niisugune inimene tohutuid valusid ja ravimisprotsess ei ole kerge. “Meil on kõik rasked haiged ja lamatis tuleb vanale inimesele väga kergelt ja kiiresti, kuid raviprotsess on aeglane ja keeruline ning ravimid kallid,” rääkis Rikko.

Kuressaare haigla hooldusravi osakonnas kannavad patsientide eest hoolt üldarst, 4 õde ja 9 põetajat.

Hooldusravi osakonna arsti Ruth Tänava sõnul ei põhjusta lamatiste probleemi mitte niivõrd see, et osakonnas oleks vähe töötajaid või vähe raha hooldusvahendite jaoks, vaid pigem see, et lamatised tekivad just rasketel haigetel.

Tänava kinnitusel tulevad paljud patsiendid juba kodust lamatistega, mille ravi võtab aega. “Need lamatised ei pruugigi paraneda,” märkis Tänav.

See, et raskete lamatistega patsient hooldekodusse saadeti, on asja loomulik kulg. “Kui põhiaeg, mis haigekassa poolt on ette pandud, see kaks kuud patsiendil haiglas täis saab, siis läheb ta kas koju või hooldekoju,” ütles dr Tänav.

“Osa lamatisi paraneb, osa mitte, sõltub sellest, kuidas patsient ise ennast liigutama hakkab,” lisas ta, konstateerides, et see on elu paratamatus.
“Meil siin on 24-tunnine hooldajate valvesüsteem,” sõnas Rikko, selgitades, et vastavalt lamatise suurusele saavad inimesed ka ravi.

Haigeid keeratakse öösel iga 1–2 tunni tagant. Päeval tavaliselt iga kolme tunni tagant. “Tänu meie väga tublidele õdedele ravitakse nad terveks,” kinnitas Rikko.

Kliente on Sõmera vanadekodus kokku 50, lamajaid 12. “On inimesi, kes on elanud siin aastaid ja on nüüd voodihaiged, ning neil ei ole ühtegi lamatist,” nentisid hooldajad.

“Riik ei väärtusta tööd teise inimesega, kuna töö hooldekodus või haiglas on andmine teise inimese jaoks nii vaimselt kui ka füüsiliselt,” ütles aastaid hooldekodus töötanud naine, kelle kuupalk on napilt üle neljatuhande krooni.

“Kuna palk on väike, siis on neid vähe, kes töötavad teise inimese jaoks, ”lisas ta. Hooldajad on ka mures, et varem töötasid nad hooldekodus kahekesi, kuid uue plaani kohaselt tahetakse tulevikus ööajaks jätta vaid üks hooldaja, mis teeb voodihaigete eest hoolitsemise väga raskeks, kuna neid tuleb keerata.

“Meditsiin mõtleb üha rohkem raha teenimise peale, aga me peame lähtuma inimestest, inimestest tuleb hoolida,” ütles vanadekodu juhataja Jaanika Rikko.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 223 korda, sh täna 1)