Arvamus: PRIA – esitage pindalatoetuste taotlused õigeaegselt (3)

Arvamus: PRIA - esitage pindalatoetuste taotlused õigeaegselt

 

Järgneva kahe nädala jooksul külastab PRIA esindusi 18 000 eestimaalast, kes soovivad taotleda erinevaid pindalatoetusi.

Põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti jaoks on 2.–21. maini kestev pindalatoetuste taotluste vastuvõtmise aeg aasta üks pingelisemaid. 14 tööpäeva jooksul esitab 18 000 eestimaalast taotlusi kokku 850 000 hektarile. See on viiendik Eestimaa pindalast!

Aastast aastasse on olnud probleemiks järjekorrad, mis tekivad PRIA büroodes taotlusperioodi viimastel päevadel. Selleks et klientidele rohkem vastu tulla, on PRIA sel aastal sisse viinud mitu töökorralduslikku muudatust.

Kõigil taotlejatel on võimalik dokumentide esitamise aeg eelregistreerida. Selleks tuleb külastada PRIA kodulehekülge või helistada PRIA pindalatoetuste infotelefonil. Eelregistreerimisega hoiame kokku klientide aega. Neile, kel pole aga võimalust tööajal oma taotlust esitada, pakume sel aastal võimalust kahel päeval (19. ja 20. mai) esitada oma taotlus PRIA büroosse kuni kella 18-ni õhtul.

Dokumentide esitamine iseenesest ei ole aeganõudev protsess, sest enamik taotlejatest on olnud PRIA kliendid juba varasematel aastatel. Neile on koju saadetud vajalikud taotlusvormid, selgitav infomaterjal ning kaardid PRIA-le teadaolevate põllumassiivide piiridega. Küll tuleks enne PRIA büroosse tulekut neid materjale kasutades oma taotlused juba kodus ära täita.

Taotlejad vastutavad esitatud andmete õigsuse eest

Siinkohal tuleb meeles pidada, et PRIA-le teadaolevad põldude piirid ei pruugi täies ulatuses tegelikkusele vastata, sest elu võib aastate jooksul teha korrektiive – võsastumine või mõni muu tegevus on olukorda muutnud.
Seetõttu panen taotlejatele südamele, et nad kontrolliksid kaartide vastavust tegelikkusele ja lähtuksid taotlemisel reaalsest olukorrast. Esitatud andmete õigsuse eest vastutab taotleja.

Kontrollimine on ausate taotlejate huvides

Igal aastal leidub taotlejate hulgas inimesi, kes on esitanud PRIA-le valeandmeid, olgu siis põhjused, millised tahes. Loetlema pole neid mõtet hakata, sest osa neist on tingitud põllumajanduse spetsiifikast ja ilmaoludest, teised aga värvikad ja loomingulised nagu on liikluspolitseinikud neid kuulnud kiiruseületajate suust.

Oluline on see, et iga taotleja peab endale esmalt selgeks tegema kõik kaasnevad kohustused ja neist ka kinni pidama. Teadmatus pole vabandavaks põhjuseks, sest küsimuste esitamise aega, kohti ja võimalusi on loodud piisaval hulgal.

Meeles peab ka pidama, et PRIA on Euroopa Liidu makse- ja kontrolliagentuur, mitte poliitikategemise koht ega abistav heategevusorganisatsioon. PRIA on möödunud aastatel toetanud elu maapiirkondades umbkaudu 10 miljardi krooniga. Selle eest on ostetud hulgaliselt vajalikke masinaid ja ehitatud lautu, kuid teisalt korda tehtud ka väga palju külakeskusi, kiigeplatse ning loodud võimalusi alternatiivseks majandustegevuseks maapiirkonnas.

Kui seda protsessi ei viidaks läbi täpsete reeglite alusel, tekiks kaos, mille tulemuseks oleks kogu Eesti edaspidistest toetustest ilmajäämine. Pealegi mõelgem sellele, et see, kes petab – olgu tahtlikult või tahtmatult –, teeb seda oma naabri, sõbra või vanemate arvelt. Nagu ütles meie president – mõisa köis ei tohi lohiseda, sest mõis on meie ja ka köis on meie.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)