Lümanda põhikoolis käis külas Aleksei Turovski

Lümanda põhikoolis käis külas Aleksei Turovski

 

Tänavuse bioloogiapäeva muutis Lümanda looduskallakuga koolis eriliseks Tallinna loomaaia teadur Aleksei Turovski, kes on tuntud zooloog.

Nagu igal aastal, nii esinesid ka seekordsel bioloogiapäeval kooli noored loodusuurijad. Oma uurimuse tulemustest tegid ettekanded 8. klassi õpilased. Liis Sepa ja Anett Sirgo ühistöö “Maismaatigude liigirikkus ja arvukus Lümanda vallas Saaremaal” ning Ann Rauna “Harilik luuderohi Soeginina panga metsas Saaremaal” (kõigi juhendaja Tiina Talvi) olid huvitavad ja põhjalikud ning pälvisid Turovski poolt kõrge hinnangu.

Aleksei Turovski enda esinemine kujunes unustamatuks. Läbi mõnusa huumoriprisma ja ilmekate näidete varal tegi ta lastele selgeks, kui tähtis on loomariigis kooseksisteerimine, kuidas kõik on kõigiga seotud, keegi ei tule üksinda toime. Loomade elus valitseb märkide süsteem, millega nad endast teistele märku annavad ja millega teised ka arvestavad.

Loomad elavad väga süsteemselt ja täidavad loomariigi seadusi kuulekalt. Turovski arvates oleks inimestel loomariigist palju õppida. Eks ole ju meiegi osa loomariigist. Oma sügavate teadmiste ja meeleoluka esinemisega, mille käigus joonistused valmisid otse publiku silme all, pani Aleksei Turovski huviga kuulama ja sageli naeru rõkatama kogu koolipere.

Bioloogiapäeva raames oli koolis avatud neli loodusteemalist näitust: laste korjatud ja kujundatud kevadlillede (lapsed kogusid koolimaja ja kodu ümbrusest 31 liiki) näitus, õpilaste kogutud fossiilide näitus, kooli füüsikaõpetaja Olle Araku fotonäitus ainulaadsetest Saaremaa loodushetkedest ja õpilaste joonistatud metsapostkaartide näitus. Viimast hindas publik ja valis välja paremini õnnestunud tööd. Võitjateks osutusid Lisett Nurja 1. klassist ja Argo Treirat 6. klassist.

Algklassilaste (juhendajad Külli Lindau ja Tiio Penu) kevadehõnguline näitemäng “Jutumemme (p)rillid” lisas õnnestunud bioloogiapäevale veelgi sära. Aleksei Turovski oli vaimustuses meie väikestest sipelgatest ja kevadlilledest. Ja siis veel see liblikas oma kauneis Kihelkonna rahvarõivais…

Traditsiooniliseks kujunenud bioloogiapäev toimus kuuendat korda.

Erna Niit ja Reet Laht

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 97 korda, sh täna 1)