Saaremaa võib saada kümne miljardi kroonise meretuulepargi

Saaremaa võib saada kümne miljardi kroonise meretuulepargi

 

Eesti Energia käivitas uuringud hiiglaslike meretuuleparkide rajamiseks Eesti rannikumerre ja Peipsi järve. 11 uuritavast piirkonnast kaks asuvad Saare maakonnas.

Eesti Energia taastuvenergia ettevõtte direktor Ando Leppiman ütles Oma Saarele, et Saare maakonnas asuvad tuulepargi jaoks uuritavad alad Sõrve poolsaare ja Elda poolsaare vahelisel merealal Läänemere piirkonnas ja Liivi lahes Ruhnu ja Saaremaa vahelise ala Ruhnu poolsel küljel. Veel on tuuleparkide võimalike asukohtadena välja valitud piirkonnad Kihnu, Hiiumaa, Naissaare, Prangli ja Kunda lähistel ning Põhja-Peipsil.

Eesti Energia nägemuse kohaselt võiks ettevõtte poolt arendatavate meretuuleparkide koguvõimsus olla üks gigavatt. Iga eraldiseisva pargi tehniliselt optimaalseks installeeritud võimsuseks kujuneb 200–300 megavatti. Seega tuleb Eestis kõne alla kolme kuni viie tuulepargi rajamine, kusjuures ühes tuulepargis on sõltuvalt tuuliku ja tuulepargi võimsusest 40 kuni 100 tuulikut.

Ühe tuulepargi kogumaksumus on 440–660 miljonit eurot ehk 6,9–10 miljardit krooni.

Tuuletingimustest sõltuvalt kujuneb tuulikute optimaalseks kauguseks rannikust vähemalt 10 kilomeetrit. Kõik pargid läbivad järk-järgulise keskkonnatingimuste ja majandusnäitajate kadalipu, uuritakse tuule ressurssi, võimalusi võrguga liitumiseks, merepõhja sügavust jpm.

Varem pole Eestis merealade tuulepotentsiaali mõõdetud. Saaremaal on olemas küll tuuleenergia tootmiseks sobilike alade kaart, kuid see ei käsitle merealasid.

Ando Leppimani sõnul on praegu enneaegne ennustada, millised asukohad jäävad sõelale. Tema kinnitusel võib tuuleparkide ehituseks minna 5–15 aasta pärast.

Eesti Energia meretuuleparkide programmi juht Eero Saava rääkis BNS-ile, et Liivi lahe asukohtade eeliseks on suhteline lähedus ülekandevõrkudele, aga arvestades uute Balti-Skandinaavia alalisvooluühenduste võimalikkusega, võib majanduslikult tasuvaim park asuda siiski Läänemeres.

Tuulikute rajamisel tuleb jälgida, et ei halveneks kalade kudemistingimused või et kalad ei hakkaks mingil põhjusel tuulikute piirkondi vältima.
Meretuulikute tüüpvundamendiks sobib suure läbimõõduga monovai, mis rammitakse ilma heljumi tekkimiseta merepõhja ning ümbritsetakse maakividest kraega, et kaitsta vaia ümbrust põhjahoovuste eest. Elektrikaablid süvistatakse merepõhja, kus nad ei jää ette ankrutele ega põhja-traalnootadele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 90 korda, sh täna 1)