39 aastat hiljem – Hollandi kuninganna Saaremaa-visiidi puhul (1)

39 aastat hiljem – Hollandi kuninganna Saaremaa-visiidi puhul

 

6. mail 1969 avaldas tollane Kingissepa rajooni ajaleht Kommunismiehitaja lühisõnumi “Õhupall Hollandist”, mille all märgend “J. Õispuu”. Lahti seletatult tähendas see Kahtla 8-klassilise kooli 7. klassi õpilast Jaan Õispuud.

Sõnum ise oli järgmine:
Kuna ma elan maal, siis ei saanud osa võtta paraadist. Maipidustustest ma aga täiesti ilma ei jäänud – need tõi koju televiisor.

Keskpäeval läksin vanaema poole. Järsku märkasin sirelipõõsas punast õhupalli. Jooksin leiu juurde ja uurisin seda lähemalt. Märkasin õhupalli küljes plastmassist nööri otsas lipikut. Esimene sõna, mida sellelt lugesin, oli “Holland”. Muust ma aru ei saanud, sest kiri oli kirjutatud mulle tundmatus keeles.

Näitasin oma leidu emale. Ta on saksa keelt õppinud ja sai natuke aru. Täieliku vastuse saamiseks pöördusin Orest Reisi poole, kellel saksa keel on selge. Tema tõlkiski: “Saatke see leitud kaart 21. maiks aadressil: Geleen-Holland, Breugelstraat 31, an L. de Theile! Märkige leiukoht ja kuupäev.” Sain teada, et tegemist on õhupallide konkursiga, s.t. pallid lastakse õhku ühel ajal ja võitjaks tuleb see, kelle pall lendab kõige kaugemale.

Minu kätte sattus 5. klassi õpilase Jolanda Lendeni õhupall.
Sm. Reisi abiga sai kiri valmis ja /…/ see läks Hollandi poole teele.
Kirja tõlkija Orest Reis oli endine Kahtla kooli inglise keele ja laulmise õpetaja. Temast oli palju abi: vastus 1. mail leitud õhupalli kohta jõudis õigeks ajaks õigesse kohta ja jaanipäeva paiku saabuski mulle Hollandist vastus.

Selgus, et õhupallikonkurss oli pühendatud Hollandi tollase kuninganna Juliana (pildil) sünnipäevale. Tänu minu vastusele osutus 12-aastane Jolanda konkursi võitjaks ja sai preemiaks helikopterisõidu Hollandi kohal.

Sellest sai alguse Jolanda (ta perekonnanimi oli siiski Linden, mitte Lenden) ja minu kirjavahetus, mis kestis pea kakskümmend aastat seni, kuni Jolanda abikaasaga Hispaaniasse kolis. Võib-olla kirjutas ta mulle ka Hispaaniast, aga minugi aadress oli vahepeal muutunud.

Mitu aastat hiljem, juba Tartu ülikooli üliõpilasena, pidin Kommunismiehitaja õhupalliloo pärast kirjutama seletuskirja. Mulle tehti selgeks, et Lääne imperialistid kontrollivat ballistiliste relvade liikumiskaugust ja mina olevat neid oma kirjutisega palju abistanud. Lubasin leitud pallidest enam mitte kunagi mitte kellelegi teatada…

Jaan Õispuu

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 71 korda, sh täna 1)