Muhus taastati Presidendi allee (2)

Muhus taastati Presidendi allee

 

Muhu rahvas istutas laupäeval talgute korras 99 puud, et anda tagasi elu Väikese väina tammi otsast algavale Presidendi alleele, millele pani aluse Konstantin Päts 1939. aastal kahe tamme istutamisega.

“Seda nime (Presidendi allee –toim) hoiti muhulaste ja saaremaalaste südames nagu talumees hoidis eesti rahva lippu vene ajal. Seda välja ei hõigatud, välja ei toodud, kuid kõik teadsid, et ta on olemas,” ütles Muhu vallavanem Tiit Peedu allee legendi hoidmise kohta läbi nõukogude aja. Nüüd kutsus Muhu vallavalitsus kokku oma saare inimesed, et anda alleele uus ja võimsam olemine 49 pooppuu, 49 pärnapuu ja ühe tamme istutamisega kahe kilomeetri pikkusele lõigule.

Puu nagu sõnum

Et Presidendi allee oleks oma nime vääriline, olid oma puud istutama kutsutud ka president Arnold Rüütel, Lennart Meri poeg Mart Meri ning Konstantin Pätsi lapselaps Matti Päts.

Esimese puu istutamise au saanud Arnold Rüütel toonitas puude istutamise tähtsust, kuna need kannavad endas sõnumit põlvest põlve. “Kui istutame puu, tähendab see, et anname sõnumi tulevastele põlvkondadele,” ütles Rüütel, kinnitades, et iga inimene peaks istutama oma elu jooksul puu või mitu, saates sellega nagu kirja oma lastele ja lastelastele.

Nii Mart Meri kui ka Matti Päts kinnitasid, et nende jaoks oli sõnum sellisest alleest meeldivaks üllatuseks.

“See allee oli nagu muhu rahva peaaegu et saladus. Aga täna ta on siin, meie ees ja me saame sellele kaasa aidata, et see allee kannaks seda sõnumit ja tulevikku,” ütles Lennart Meri poeg Mart Meri. “Ma olen päris kindel, et Lennart Meri oleks praegu meie hulgas väga hea meelega.”

Uus looduskaitseobjekt

“On ette nähtud, et see allee muutub looduskaitseliseks objektiks,” kinnitas hinnanguliselt paarisajale talgulisele Muhu vallavanem, kelle sõnul on juba väljas ka vastavasisulised sildid. Kõik puuistutajad märgiti üles ning vallavanem teatas, et allee saab kaardistatud ja kõik võivad tulevikus internetist vaadata, kes millise puu on istutanud.

Peedu kinnitas, et allee taastamine ei läinud kõige libedamalt, kuna kardeti, et puud hakkavad liiklust segama. Valla soovile esialgu eitavalt vastanud maanteeameti juhid muutsid siiski meelt ning allee taastamine sai rohelise tule.

Mart Meri toonitas, et allee taastamise juures on ülimalt oluline see, et seda tehakse talgute korras. “See inimeste hulk annab kindlust, et need puud, mis me täna siia istutame, jäävad alati hoolitsevat kätt tundma,” ütles Meri.

Oma puu istutamise lõpetanud Irena Tarvis kinnitas, et tema kui muhulase jaoks on oluline, et allee uuesti taastatakse. “Hea on lastele näidata, et selle istutas siia ema,” väljendas Muhu rahvariietes Tarvis oma rõõmu. Samuti märkis ta, et puude istutamine talgute korras näitab selgelt ka ühtsuse tunnet. “Kogukonna vaim,” võttis Tarvis kokku talgutele tulnud muhulaste ühise tegutsemise.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 116 korda, sh täna 1)