Saaremaa muuseum avas muuseumipäeval fondihoidla uksed

Saaremaa muuseum avas muuseumipäeval fondihoidla uksed

 

Pühapäeval, rahvusvahelisel muuseumipäeval, meelitas Kuressaare linnuse hoovist kõmahtanud suurtükipauk kõiki huvilisi tutvuma kindluse põhjabastionil asuva osaga ning seal peituvate fondidega.

“Muuseumi varjatud ilust peaks siin üht-teist näha olema,” sõnas muhedalt Saaremaa muuseumi kultuurharidustöö osakonna juhataja Raul Salumäe. “Suurtükil pole ammu juba uudsuse võlu, aga rahvas tuleb kohale ja huvi ta pakub.” Kokkutulnud rahval oli võimalus osa saada suurtüki Kotkas laadimise tseremooniast ning kuulda kaugemalegi kostvat võimsat kõmahtust. Muuseumitöötajate sõnul oli seekordne kahuripauk senikuulduist üks uhkemaid ja võimsamaid.

Huvilised võisid kella 14-ni tutvuda ka suurtükitorni ülakorrustel asuva ajaloolise mööbli ja etnograafiliste esemete hoidla ning 2005. aastast loodekurtiini keldrites paikneva suurte esemete hoidlaga. Suurtükitornis olevaid fonde tutvustasid muuseumitöötajad Külli Rikas, Jürje Koert ja Maret Soorsk.

Bastioni loodekurtiini hoidlas said külastajad uudistada Saaremaa kalatööstuses kasutatud masinavärgi puidust maketti, sõja läbi teinud kastiautot, vanamoelist, eelmise sajandi alguse traktorit, endisaegseid koolipinke ja palju muudki.

Suurtükitorni teisel korrusel võisid huvilised näiteks vändata tuletõrjesireeni masinat, kirjutada oma nime tillukesele tahvlile või vaadata tõtt hundikoeratopisega.

Kolmandale korrusele olid kuhjatud toolid, pingid, kapid, peeglid, arvelauad, lambilühtrid jne, jne. Üks huvipakkuvamaid seadeldisi oli Aleksander ja Linda Järve jäätisekapp, mille sai avada küljelt, jäätist välja õngitseda aga pealtpoolt.

Bastioni juures katsetasid huvilised eesotsas Raul Salumäega kiviheitemasina mudelist “tulistamist”. Kas mõni katse ka edukas oli, jäägu ajaloo hämaratesse soppidesse, kindel on aga see, et kiviheitemasinaid kasutati linnuste ründamisel ja kaitsmisel. Samas võisid tahtjad endale selga passida ligi 20 kilo kaaluvat rõngassärki ja peakaitset.

Rahvusvahelist muuseumipäeva on tähistatud ülemaailmselt alates 1977. aastast. Muuseumipäeva on soovitatud tähistada iga aasta 18. mail alltoodud moto vaimus: “Muuseumid on tähtsad vahendid kultuurivahetuseks, kultuuride rikastamiseks ja vastastikuse mõistmise, koostöö ja rahu arendamiseks rahvaste vahel.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 60 korda, sh täna 1)