Saarlane üritab teha Eesti dendroloogias ajalugu

Saarlane üritab teha Eesti dendroloogias ajalugu

 

Eesti Dendroloogia Seltsi poolt Saaremaa haruldasemaks puuks peetav jaapani krüptomeeria võib anda Eesti oludes oma esimesed järglased.

“Oktoobris korjasin käbidest seemned, külvasin need aprillis maha ja laupäevaks oli tulnud kolm noort taime,” ütles Kuressaares võõrpuuliike kasvatav Veiko Maripuu.

Maripuu sõnul kulub siiski veel vähemalt aasta, enne kui võib väita, et jaapani krüptomeeria introduktsioon (võõrliigi sissetoomine) Eestis on õnnestunud.

Esimesed järglased sai Maripuu aias kasvav jaapani krüptomeeria tegelikult neli aastat tagasi, kuid tollal hukkusid aasta vanuseks elanud puud kevadkülmadega. “Seekord üritan noorte taimede eest rohkem hoolitseda, nähtavasti toon nad talveks keldrisse,” lausus Maripuu, kelle sõnul on idanevus võõrpuuliikidel Eesti oludes küllaltki väike.

Juhul kui väikestel taimedel eluvaim sisse jääb, on Eesti esimesed oma seemnest sirgunud krüptomeeriad huvilistele saadaval kolme aasta pärast.
On üsna tõenäoline, et kohapeal valminud seemnetest sirguvad puud on palju külmakindlamad ja suudavad Eesti kliimas paremini hakkama saada.

Eesti ühe liigirikkama kollektsioonaia omanik, Räpina aianduskooli dendroloogiaõppejõud Andres Vaasa ütles Oma Saarele, et ainuüksi krüptomeeria viljumine Eestis on omaette sündmus.

“Ta võib ju vilju kanda, kuid nii kaugel oma areaalist ja nii kaugel põhja pool on üsna vähetõenäoline, et krüptomeeria annab idanemisvõimelisi seemeneid,” selgitas Vaasa.

Eesti Dendroloogia Seltsi presidendi Aino Aaspõllu sõnul on krüptomeeria taimede kasvamahakkamine väga haruldane ja oluline sündmus.
Veiko Maripuu aias kasvavad jaapani krüptomeeriad on istutatud lõunamaa päritolu seemnetest umbes kuusteist aastat tagasi, seni on puud viljunud ehk andnud käbisid vaid kolmel korral.

Möödunud nädalal Saaremaa liigirikkamaid aedu külastanud Eesti Dendroloogia Seltsi liikmete hinnangul on Veiko Maripuu aias kasvav viljuv jaapani krüptomeeria Saaremaa kõige haruldasem puittaim, mis mahub Eesti kümne haruldasema puu hulka.

Eestis on krüptomeeriat üritanud kasvatada paljud aiandushuvilised, ent õnnestunud on see väga vähestel. Maripuu krüptomeeria teeb eriliseks see, et ainsana Eestis annab ta vilju ehk kasvatab käbisid.

Jaapani krüptomeeria on Jaapanist pärit taim, mida Euroopas võib kohata näiteks Musta mere või Vahemere ääres.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 142 korda, sh täna 1)