Muhulased koguvad allkirju teeremondiks (4)

Muhulased koguvad allkirju teeremondiks

 

Hellamaa ümbruse külade elanikud koguvad allkirju, et saaks korda Hellamaalt Nõmmküla poole suunduval riigimaanteel asuvad lõigud, mis kohalike sõnul on praktiliselt õhku haihtunud.

“Tee on praktiliselt õhku haihtunud,” kirjeldas Oma Saarele samuti teeremondi nõudmiseks allkirja andnud Lehtmetsa külavanem Tarvi Valdmets, kes peab ise nimetatud lõigul sõitma iga päev.

Saarte teedevalitsuse juhataja Aleksander Kollo sõnul ei ole muhulastel aga niipea lootust uut teed saada.

Kollo kinnitusel aitaks parema tee saamisele suuresti kaasa ka Koguva karjääri taasavamine, kuna siis oleks materjal, mida praegu peab tooma väljastpoolt saart, omast käest võtta.

Auto käib põhjaga vastu maad

Lehtmetsa külavanema sõnul on sealne tee omadega täiesti läbi. Seda küll paigatakse ja hööveldatakse, kuid see teelõikude olukorda suurt ei paranda. Valdmetsa kinnitusel on teed niimoodi hööveldatud, et kohati tulid välja juba teealused paelahmakad.

Samuti on probleem märjemate perioodidega, kus suhteliselt madalal asuvat ja metsade vahel kulgevat teed uputab metsadest alla valguv vesi. Teed on viimastel aegadel proovitud küll siluda, kuid tulemust see andnud ei ole. Pigem on olukord läinud veel halvemaks. “Auto põhi käib sõites vastu maad,” ütles sõiduautot kasutav Tarvi Valdmets, märkides, et oma osa tee lagunemisse annavad ka suvel mööda seda teed sõitvad turismibussid.

Valdmets on enda sõnul helistanud ka teedevalitsusse, et muret kurta, kuid sealt saadud vastuse põhjal niipea korralikku teekatet oodata ei ole.

Koguva avamine aitaks

Muhulasest Saarte teedevalitsuse juhataja Aleksander Kollo kinnitas, et teab kõnealust teelõiku, kuid midagi hullu seal tema arvates lahti küll ei ole. “Suvel tolmab natuke,” sõnas Kollo, nentides, et vihmastel aegadel kaotavad taolised teed oma kvaliteedis paratamatult.

Kollo sõnul on sääraseid teid teisigi ning kõik nende teede kasutajad tahavad, et nood korda tehtaks. “Kõik tahavad korraga saada,” lausus Kollo, lisades, et tema arvates on Muhu teid võrreldes Saaremaa piirkondadega remonditud võrdselt. “Muhulastele ei ole liiga keegi teinud,” kinnitas Kollo.

Tema sõnul on praegu ka teedeehituses kitsas käes. “Eesti riigis on näguripäevad. Investeeringuid vähendatakse,” rääkis Kolli üleüldisele kehvale majandusolukorrale viidates.

Teedevalitsuse juhataja lisas, et Muhu teede korrashoiul oleks palju abi, kui saaks taasavada tuliseid vaidlusi põhajustanud Koguva kruusakarjääri. Kollo kinnitas, et Muhus teeb teedeehituse teiste regioonidega võrreldes kalliks ka see, et materjali tuleb tuua kaugelt. Piirkondades, kus teematerjal on lähemal, saab sama raha eest tunduvalt rohkem tehtud.

Muhu vallavanem Tiit Peedu on allkirjade kogumisest teadlik ning kiidab taolise kodanikualgatuse heaks. Tema sõnul on riigiteede olukord Muhus vilets ning sellele tuleb tähelepanu pöörata.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 75 korda, sh täna 1)