Ilmumata jäänud mälestusteraamat lubatakse üllitada nelja aasta pärast

Ilmumata jäänud mälestusteraamat lubatakse üllitada nelja aasta pärast

 

Eelmisel aastal Tiirimetsa koolimaja 70. juubelisünnipäevaks ilmuma pidanud mälestusteraamatut jäi kirjastamata rahastamisraskuste tõttu. Nüüd kavatsevad korraldajad kõnealuse raamatu avaldada koolimaja järgmiseks, s.o 75. juubelisünnipäevaks.

Neil päevil pöördus ajalehe toimetusse Kuressaares elav naisterahvas, kes kurtis, et läinud aastal Tiirimetsa koolimaja 70. juubelsünnipäeva pidustuste ajal ilmuma pidanud kooli mälestusteraamat on tänini ilmumata. “Mälestusi küll koguti, kuid raamatut pole,” kurtis naine ja tundis muret, et juba kogutud mälestused võivad kaotsi minna.

Saaremaa muuseumi arhiivraamatukogu juhataja Katrin Äär ütles Oma Saarele, et tema oli Tiirimetsa kooli mälestuste kogumisel vaid kontaktisik, kes pidi materjali kokku korjama.

“Minu kätte laekus kooliaegseid mälestusi 15 inimeselt, paar inimest kirjutas mälestusi Tiirimetsa kodukultuuriseltsi Küünal tegevusest ja veel on minu käes Tõnu Angeri koostatud ülevaade koolimaja ajaloost,” rääkis Äär ja kinnitas, et kogu see materjal on ilusasti tema arvutis hoiul ega ole kuskile kaotsi läinud.

“Minu andmetel jäi raamat möödunud aastal ilmumata, kuna Kultuurkapitalilt ei saadud selle avaldamiseks vajaminevat rahasummat,” märkis muuseumi arhiivraamatukogu juhataja.

Kultuurkapital ei toetanud

Tiirimetsa kodukultuuriseltsi Küünal juht Juuli Pihl möönis, et kooli mälestusteraamat oli tõepoolest kavas möödunud aastal välja anda ja vastava projekti raha saamiseks pidi kokku kirjutama kooli vilistlane Veljo Kuivjõgi. “Mina aitasin vaid materjali koguda,” rääkis Pihl. “Kuna olen aga vana inimene, siis ei oska ma neid projekte kokku kirjutada, seepärast võttiski Veljo Kuivjõgi kogu ülesande enda kanda.”

Veljo Kuivjõgi ütles, et tema vastava projekti Kultuurkapitalile raha taotlemiseks möödunud aastal ka kirjutas. “Vallavalitsusest veel öeldi mulle, et see on niivõrd lihtne ettevõtmine, kirjuta projekt valmis, nemad (s.o vald – toim) tagavad eelarvest 10-protsendilise osaluse ja küll see raha sealt tuleb,” kirjeldas Kuivjõgi toimunut.

Kultuurkapital jättis aga Kuivjõgi esitatud 25 000 krooni taotluse rahuldamata. “Tuleb öelda, et see oli mul esimene kord, mil pidin midagi niisugust tegema, igatahes Kultuurkapitalilt saime eitava vastuse ja oma keeldumist nad ei põhjendanud,” märkis Veljo Kuivjõgi.

Samas pakkus ta kohe välja ka oletuse keeldumise võimalike põhjuste kohta: “Samaaegselt meie projektiga oli Kultuurkapitalile Salme vallast esitatud veel üks rahastamise taotlus, mis rahuldati; aga võib-olla oli keeldumine tingitud meie kogenematusest, näiteks sellest, et taotluses oli mõni komakoht valesti pandud, ei tea.”

Ka Kuivjõgi kinnitas, et kõik kogutud mälestused on ilusasti talletatud ja midagi kaotsi ei lähe. “Juba läinud aastal, koolimaja 70. sünnipäeva pidustustel pidin kohal olnutele korduvalt selgitama, miks raamat ei ilmunud,” rääkis ta. “Kuna aga kooli näiteks 71. või 72. sünnipäevaks pole seda raamatut mõtet välja anda, siis nüüd oleme võtnud suuna, et püüame selle ilmutada järgmiseks suuremaks tähtpäevaks, s.o koolihoone 75. juubelisünnipäevaks.”

Möödunud aastal oli Tiirimetsa kooli mälestusteraamat kavas välja anda tiraažis 500 eksemplari.
Tiirimetsa koolimaja avati 1937. aasta alguses ja selle projekteeris tuntud ehitusettevõtja Indrek Kann. Õppetöö Tiirimetsa koolis lõppes 1988. aasta kevadel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 103 korda, sh täna 1)