Pihtla kandi kaagid lõhkusid Püha bussiootepaviljoni (6)

Pihtla kandi kaagid lõhkusid Püha bussiootepaviljoni

 

Eile kirjutas Pihtla vallavanem Tõnu Hütt politseile avalduse, sest öösel oli lõhutud ja soditud Püha bussiootepaviljoni. Politsei alustas vandaalitsemise kohta menetlust.

“Meile on see seltskond teada, kes siin lõhkumas käib, need on noored,” ütles vallavanem, kelle sõnul on kohalikest kraadedest koosnev punt, kuhu kuulub nii poisse kui tüdrukuid vanuses kuni 20 aastat, varemgi korduvalt pahandust teinud – alles läinud nädalavahetusel võttis konstaabel menetlusse Püha kiriku pastoraadihoone akende lõhkumise, muru rikkumise, palliplatsi piiride rikkumise, 14. aprillil oli puruks visatud kiriku aken.

EELK Püha koguduse juhatuse esimees Matti Mägi ei jõudnud lisaks juba kirjapandule kohaliku seltskonna pahandusteregistrit, mis puudutab kirikuümbrust, kokku lugedagi. “Nad joovad siin ja märatsevad, rikutud on nii palliplatsipiirid kui ka varastatud bensiini,” rääkis ta nördimusega sellest, et olukord on kontrolli alt väljunud. Mägi sõnul jäi vandaalitsejate käitumise tõttu pooleli ka terviseraja ehitamine, sest “kes see ikka jõuab kokku korjata õllepudeleid, longeripurke ja suitsupakke”.

Noortele tuleb midagi pakkuda

Hüti sõnul on vald kohaliku konstaabliga pikemat aega teinud koostööd, et kaake korrale kutsuda, kuid vallavanema hinnangul jäävad ka politsei käed lühikeseks. “Ega politsei ei saagi kogu aeg välja tulla, kui ekipaažile on ette nähtud vaid 120 liitrit bensiini kuus,” rääkis Hütt, kelle arvates oleks normaalne, kui politseiautot oleks “kriitilistes” kohtades näha paar korda õhtu jooksul. Tema sõnul on ka kooliõpetajatel vaat et võimatu pahandusetegijaid korrale kutsuda.

“Ei kujuta ette, mis nendega teha, ehk peaks laskma neil sundkorras laskma pühapäeviti kirikus käia,” laiutas Hütt nõutult käsi. Vallajuhi sõnul on arutatud ka nn noortekeskuse rajamist, kuid ega seda saa ju ka omapäi tööle jätta, seal on vaja inimest, kes noorte järele vaatab.

Vallajuht usub, et kõik saab alguse siiski kodust. Sama meelt on ka Mägi, kelle sõnul annavad vanemad tihti oma lastele ka liialt õigust – ega siis minu poiss pole midagi teinud, ikka need teised.

Mägi näeb ka ühe põhjusena, miks olukord on nii hulluks kujunenud, seda, et noortel ei ole kuskil olla ega midagi teha. Kus on aga palju helgeid päid koos, seal tekitad ideed ning energia on vaja realiseerida.

Sestap ongi Püha kogudus otsustanud tuleva esmaspäeva õhtuks kokku kutsuda ümarlaua, kuhu on oodatud nii vallavalitsuse, -volikogu kui ka koolide, külaseltside ning kaitseliidu ja politsei esindajad. “Meil peab olema noortele midagi vastu pakkuda,” on Mägi sõnum.
Pihtla vallavolikogu haridus- ja kultuurikomisjoni esimees Peeter Paomees teab küll rohkem Kõljala kandi noorte tegemistest, kuid ütleb ennast kursis olevat ka valla teise otsa juhtumitega.

“Meil tuleb tõsiselt kaaluda noortekeskuse-laadse paiga loomist, et selle jaoks saaks raha sisse kirjutatud juba tuleva aasta eelarvesse,” märkis Paomees, kelle sõnul on oluline noortele vähemalt kooskäimisvõimalust pakkuda. “Ega pole kindel, kas nad seal käima hakkavad, aga lootma peab.”
“Ega kambavaimu vastu saa,” nentis ta, lisades, et paljuski on nooruse hukkamineku põhjuseks ka majanduslikud suunad – just lastele annab tunda, kui üks vanem on kaugel tööl, teab ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 48 korda, sh täna 1)