Maal magavast sotsiaaltöötajast müüdi rekordilise hinnaga

Maal magavast sotsiaaltöötajast müüdi rekordilise hinnaga

 

Briti kunstniku Lucian Freudi maal, millel on kujutatud tööhõivebüroo magava sotsiaaltöötaja elusuuruses akti, müüdi umbes nädal tagasi toimunud Christie’ kunstioksjonil rekordilise hinnaga – alguses tundmatuks jääda soovinud ostja maksis kõnealuse taiese eest ligi 33,6 miljonit dollarit (u 338 miljonit krooni). Tegu on suurima rahasummaga, mis on välja käidud kunstiteose eest, mille autor veel elab.

Läinud nädalavahetusel sai aga teatavaks, et ostjaks oli vene miljardär, Tšukotka kuberner Roman Abramovitš. Ostja nimi tuli avalikuks pärast seda, kui Abramovitš päev hiljem ostis Sotheby oksjonimaja kunstioksjonilt 86,3 miljoni dollari (u 865 miljonit krooni) eest iirlasest kunstniku Francis Baconi (1909–1992) “Triptühhoni”.

Lucian Freudi (s 1922) maali “Magav sotsiaalabitöötaja” (ingl k Benefits Supervisor Sleeping) müüdi 13. mail New Yorgis Christie’ oksjonimaja kunstimüügil, kus olid välja pandud Teise maailmasõja järgsete ja kaasaegsete kunstnike taiesed. Pakkumiste lõppedes kujuneski kõnealuse maali lõpphinnaks ligi 338 miljonit krooni.

Kunstiasjatundjate väitel on seni olnud kõige kallimaks oksjonil müüdud teoseks, mille autor veel elab, ameerika kunstniku Jeff Koonsi (s 1955) teos “Rippuv süda”, mis 2007. aasta novembris müüdi 12,1 Inglise naela ehk u 237,6 miljoni krooni eest.

Läinud nädalal rekordi püstitanud taies valmis Freudil (kes muide on kuulsa Sigmund Freudi lapselaps) juba 1995. aastal ja sel on kujutatud lihavat, lausa rubenslikus barokkstiilis (see pidavat olema väikekodanliku külluse ja õitsengu sümbol – toim) maalitud Londoni tööhõivebüroo inspektorit Sue Tilley’t magavas poosis vanal ja lõhkisel sohval.

Tuju säilitamise nimel ma end ei kaalu

Sue Tilley, kes tänaseks on saanud ametikõrgendust ja töötab praegu Ida-Londonis asuva tööhõivebüroo juhatajana, ütles päevalehele The Independent antus usutluses: “Ma olen ärevuses. Ma ei suuda tänaseni uskuda, et minuga võis selline veider asi juhtuda. Praeguseni pole ma suutnud seda oma mõtetes läbi seedida.”

Ajakirjaniku küsimusele, kuidas ta end tundis alasti poseerimise ajal, vastas proua Tilley: “Kohe alguses olin ma hämmelduses, kuid pikapeale harjusin ja see muutus minu jaoks tavaliseks ja igapäevaseks asjaks nagu näiteks käik arsti juurde.”

Londonis levivate kuulduste kohta, et maalimise hetkel olevat ta olnud tugevasti ülekaaluline, vastas Tilley naeratades, et need jutud on liialdatud ja et praegugi ei tea ta oma täpset kehakaalu. “Ma põhimõtteliselt ei kaalu end kunagi, sest ei soovi oma tuju rikkuda,” märkis ta.

Küsimusele, kas ta kunagi tulevikus on veel nõus mõnele kunstnikule poseerima, vastas sotsiaalabitöötaja, et kuna ta alustas “parima kunstniku juures, siis on keeruline otsustada, kuhu edasi minna”.

Oli kunstniku muusaks

Lucian Freud, kel tänaseks vanust juba 85 eluaastat, alustas maaliseansse Sue Tilley’ga juba 1990. aastate alguses. Uut ja omapärast modelli olevat kunstnikule tutvustanud austraallasest häppeningkunsti viljeleja Legh Bowery.

Alguses olevat proua Tilley poseerimise ajal olnud sunnitud paljalt lebama kunstniku ateljee külmal põrandal väga ebamugavas poosis. Siis ostis kunstnik vanakraamikaupmehe käest ühe kulunud ja lõhkise sohva, millel modell pidi pikutama puhtalt mugavuse mõttes.

Ühtekokku poseeris Sue Tilley Lucian Freudile 1990. aastatel nelja aasta vältel ja väidetavalt olevat ta olnud kunstniku muusa. “Ma arvan, et tõenäoliselt korjas ta mind üles, sest tal sai rahast isu täis. Minu näol sai ta palju liha,” ütles Tilley ajalehele antud usutluses.

Enamikes töödes, kus proua Tilley’d on kujutatud, katab kunstnik naise keha värskete tätoveeringutega, sest modell on öelnud: “Ta imetles liha nii väga, aga omada rohelist ja roosat liha pole ju realistlik.”

Selles kajastub kunstniku loomingu olemus

“Magavat sotsiaalabitöötajat” on iseloomustatud kui “Lucian Freudi realismi tugeva mõjuvõimu julget ja imponeerivat näidet”.

Christie’ oksjonimaja pressiesindaja ütles ajakirjandusele: “See maal on lihtne ja mõnevõrra lõpetamata kirjeldus Freudi kunsti peamisest iseloomujoonest – lihavate inimeste ja asjade jõuline ja vaieldamatu kohalolek meie igapäevaelu väga materialistlikus ja tarbimisele häälestatud maailmas.”

Enne “Magava sotsiaalabitöötaja” müüki oli oksjonitel kõige kõrgema hinnaga müüdud Freudi maal 1992. aastal maalitud teos “IB ja tema abikaasa” (IB And Her Husband). See maal müüdi 2007. aasta novembris hinnaga 9,3 miljonit naela ehk u 183 miljonit krooni.

Ostjaks osutus vene uusrikkur

Kuigi “Magava sotsiaalabitöötaja” ostja jäi alguses anonüümseks, paljastati ta siiski õige pea. Nimelt korraldas teine tuntud oksjonimaja Sotheby 14. mail taieste müügi, kus iiri päritolu kunstniku Francis Baconi töö “Triptühhon” osteti ligi 865 miljoni krooni eest. Pärast seda sündmust langeski saladuseloor.

Nimelt kirjutas Londoni päevalehe The Times läinud pühapäevane number, tehes sealjuures vihje kindlatele allikatele, et salapäraste ostude taga on Venemaa uusrikkurist Tšukotka kuberner Roman Abramovitš, kes varem on Inglismaal vaid spordiklubisid kokku ostnud, nüüd aga ootamatult kunstiturule üle kolinud.

Kunstiajakirja The Art Newspaper toimetaja Cristina Ruiz ütles ajalehele, et Abramovitši valik on muljetavaldav. “Tegemist on suurepärase ostuga, mis näitab head maitset, ja julgen eeldada, et nende maalide väärtus tõuseb tulevikus veelgi,” märkis Ruiz ja lisas, et venelasest ärimees on maailma kunstiturul uustulnuk.

“Abramovitš on kunstiturul uustulnuk ja on huvitav täheldada, et kunstimaailmas on maad võtmas tendents, et Lääne-Euroopa ja Põhja-Ameerika kollektsionäärid müüvad üha enam nende valduses olevaid taieseid Venemaa ja Lähis-Ida kunstikollektsionääridele,” lisas Ruiz.
Ka ärimehel oma muusa

Ajaleht The Times teadis veel väita, et nii Lucian Freudi kui ka Francis Baconi loomingut soovitas Roman Abramovitšil osta mehe uus elukaaslane, 26-aastane Darja Žukova, kes olevat suur kunstihuviline ja kes hiljuti käivitas Londonis oma moetööstuse. Tšukotka kuberneri esindajad on aga keeldunud neid kuuldusi kommentaarimast, öeldes, et antud teema puudutab liiga eraelulisi fakte.

Praeguseks on teada vaid nii palju, et vene ärimehe uus elukaaslane kavatseb Moskvas lähiajal avada kaasaegse kunsti keskuse. Sel eesmärgil on ta ostnud ühe 1927. aastal ehitatud autobussigaraaži. Kogu projektile antakse avalöök 2008. aasta 12. juunil ühel suletud koosviibimisel, kuhu on kutsutud ka skandaalne briti lauljatar Amy Winehouse. Kinnitamata andmetel on lauljanna ühe õhtu honorar 1 miljon Inglise naela ehk ligi 20 miljonit krooni.

1990. aastate segaduste ajal õnnestus Roman Abramovitšil tohutu varandus ajada. Ajalehe The Times andmetel on tema varanduse suuruseks 11,7 miljardit naela (u 230 miljardit krooni).

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 143 korda, sh täna 1)