Saaremaa vajab lähiaastatel ligi 1000 uut töötajat (6)

Järgmise kolme aasta jooksul vajavad Saaremaa ettevõtted ligi 1000 uut töötajat, kirjutab oma uurimuses Tartu ülikooli Pärnu kolledži majandusteooria lektor Kristjan-Olari Leping.

Tekkinud olukorra põhjuseks peab Kristjan-Olari Leping töötajate lahkumist töölt vanuse tõttu, aga ka teisi asjaolusid.

“Arvestades majanduskeskkonna jahenemist võib töötajate hõive suurenemine mõne aasta võrra hilisemaks nihkuda, kuid olemasolevate töötajate asendamine on ikkagi vajalik,” ütleb Leping. “Kõige suurem nõudlus on spetsialistide ja oskustööliste järele, mis on just need ametialad, mille töötajaid rakenduskõrg- ja kutsekoolid ette valmistavad,” kommenteerib Kristjan-Olari Leping.

Tema sõnul moodustavad need ametialad Saare maakonna tööhõivest umbes 2/3 ning see tähendab, et järg-mise kolme aasta jooksul oleks Saaremaal juurde vaja 1200–1400 töötajat.

“Kõige enam vajavad oskustöölisi ja spetsialiste äriteeninduse, puidu- ja paberitööstuse ning kaubandusettevõtted,” ütleb Kristjan-Olari Leping.
Lääne-Eestis tegutseb kolm rakenduskõrgkooli, millest suuremad on Tartu ülikooli Pärnu kolledž ja Mainori kõrgkool. Järgmise kolme aasta jooksul lõpetab TÜ Pärnu kolledži progonoositavalt umbes 400 ja Mainori kõrgkooli ca 300 üliõpilast.

Kristjan-Olari Lepingu andmetel annab Saaremaal asuv Tallinna tehnikaülikooli Kuressaare kolledž rakenduskõrgharidust kõige suuremas ulatuses väikeettevõtluse ning turismi- ja toitlustuskorralduse erialal. “Järgmise kolme aasta jooksul lõpetab kolledži prognoositavalt umbes 100 üliõpilast,” ütleb kolledži majandusteooria lektor.

Kuressaare ametikool annab kõige suuremas ulatuse kutseharidust koka, üldehituse ja majutusteeninduse erialadel. Järgmise kolme aasta jooksul peaks ametikooli lõpetama umbes 850 noort spetsialisti.

Majandusteooria lektori uurimuse kohaselt suudab Lääne-Eesti regiooni rakenduskõrg- ja kutsekoolide õppemaht Saaremaa ettevõtete vajadusi rahuldada. “Saaremaal on koolilõpetajate arv enam kui piisav ettevõtete töötajate arvu suurendamiseks tulevikus,” leiab ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 43 korda, sh täna 1)