Laimjala mõisa paraadtrepile antakse uus ilme

Laimjala mõisa paraadtrepile antakse uus ilme

NII KUI MUISTE: Vallavanem Vilmar Rei (vasakul) jälgib, kuidas Ores Ehitus OÜ töömees Kalle Saar tööle viimast lihvi annab.

XVIII ja XIX sajandi vahetusel valminud Laimjala mõisa muinsuskaitsealust peahoonet on renoveeritud viimased kaks aastat. Viimase etapina võeti ette maja välisukse ja trepi uuendamine.

“Arhiivist otsisime välja kõik vajalikud materjalid saamaks teada, mismoodi välisuks ja trepp ning kogu fassaad algselt välja nägid. Renoveerimistöö käis muinsuskaitseametnike valvsa pilgu all. Nüüdseks on uks ja trepp valmis. Ehitajal on fassaadi kallal veel natuke tegemist. Uuenduskuuri läbi teinud mõisahoone, milles asub ka vallavalitsus, näeb ilus välja,” rääkis vallavanem Vilmar Rei.

Vallavanema sõnul jäeti peatrepi ja välisukse renoveerimine viimaseks, kuna see oli üks suuremahulisemaid töid, mis nõudis ka rohkem investeeringuid. Ehitajaks-renoveerijaks on Ores Ehitus OÜ.

Peale vallavalitsuse ruumide asuvad mõisahoones perearsti ja hambaravi kabinet, raamatukogu, volikogu tööruum, teabetuba ja postkontor.

Kultuurimälestiste nimekirjas on mõisahoone trepil asuvat kaks dolomiidist lõvikuju, mis pärinevad ilmselt XX sajandi algusest. Samasse nimekirja on arvatud Laimjala mõisa park, ait-elamu, tall-tõllakuur ja mõisa kaev.

Laimjala mõis asutati riigile kuuluva valdusena juba XVII sajandi teisel poolel. 1808. aastal omandasid mõisa Nolckenid. Samasse aega langeb ilmselt praeguseni säilinud mõisakeskuse väljaehitamine.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 157 korda, sh täna 1)