Looduskaitsjad ja päästeamet soovitavad metsad sulgeda

Looduskaitsjad ja päästeamet soovitavad metsad sulgeda

SUUR TULEOHT: Looduskaitsjad ja tuletõrjujad soovitavad tuleohu tõttu valdadel metsas liikumist piirata.

Jätkuva põua ja suureneva tuleohu tõttu soovitavad looduskaitsjad ja päästeamet omavalitsustel metsades liikumine ja tuletegemine keelata. Kihelkonna ja Lümanda vald on seda eilse seisuga juba teinud.

“Olukord metsades on väga hull,” kinnitas Oma Saarele riikliku looduskaitsekeskuse Saare regiooni direktor Tõnu Talvi. Tema arvates tuleks omavalitsustel kiiremas korras kasutada nende pädevusse kuuluvat õigust metsades liikumine ja tuletegemine keelata.

“Võib tunduda, et see on võõras ja kauge mure,” ütles Talvi. Samas ei maksaks unustada, et Saaremaal on varasematel aastatel olnud metsapõlenguid, mille tõttu on tuleroaks läinud nii mõnigi majapidamine.

Looduskaitsjate ettepanekut toetab ka päästeamet. “Kuni vihmade tulekuni peaks omavalitsused tõesti säärase otsuse vastu võtma,” arvas päästeameti Saaremaa päästeosakonna juhataja Margus Lindmäe.

Tavaliselt on omavalitsustele teinud ettepaneku metsaseaduse vastava sätte rakendamiseks maavanem, kuid sel aastal Toomas Kasemaa taolist sammu veel astunud ei ole. “Praegu ei ole veel selle peale mõelnud ega seda arutatud,” ütles Kasemaa, kuid kinnitas, et vastavate signaalide temani jõudmisel ta sellise ettepaneku valdadele kindlasti teeb.

Metsale linti ümber ei pane

Omavalitsuste määrus metsades liikumise piiramise ja tuletegemise keelamise kohta on suuresti siiski vaid kirjaread paberil, millest paljud inimesed ei hooli. “Metsale linti ümber ei pane,” ütles Margus Lindmäe. Tema arvates võtab mingi protsent inimesi keelu küll teadmiseks, kuid paljudele see kohale ei jõua.

Juba praegu teevad looduskaitsekeskuse ja RMK töötajad metsades seiret ning Talvi sõnul peaksid inimesed kindlasti olema ettevaatlikud ja hoiduma metsas liikumisest ja tuletegemisest. “Igasugune tuletegemine tuleks praegu keelata. Alates suitsetamisest, lõpetades grillimisega,” märkis Talvi. Lisaks metsadele tuleks ettevaatlik olla ka niitmata karjamaadel, kus on veel eelmise aasta kuiva kulu.

Talvi tõdes, et ükski määrus inimesi metsa minemast ei takista, kuid pöörab vähemasti tähelepanu probleemile.

EMHI andmetel on Saare maakonnas suur tuleoht, nagu see valitseb pea terves riigis. Äärmiselt suur tuleoht on Harju maakonna lääneosas ning Kesk-Eestis ja Lääne-Virumaal, kus kohati on tuleoht EMHI hinnangul kolm korda suurem kui Saare maakonnas.

Lääne-Virumaal tegigi maavanem üleeile kohalikele omavalitsustele ettepaneku metsad sulgeda.

ÜLESKUTSE

Riiklik looduskaitsekeskus kutsub üles kõiki Saaremaa omavalitsusi Lümanda ja Kihelkonna vallavalitsuse eeskujul keelama kuni olulise vihmaperioodi alguseni igasugust looduses tuletegemist (suitsetamist, grillimist, lõkketegemist jne), võõras metsas mistahes eemärgil viibimist (telkimist, jahti, puhkeüritusi) ja metsaraieid.

Saaremaal ei ole olulisel määral vihma sadanud juba poolteist kuud, looduses on seetõttu erakordselt suur tuleoht. Ohtu suurendab veelgi suve alguse ja puhkuste saabumisega kasvav külaliste ja turistide arv, kellel on siinses looduses liikudes reeglina väga nõrk vastutustunne ja ohutaju.

Kutsume üles ka kohalikke puhkemajanduse ja turismiga tegelejaid selgelt piiritlema looduses toimuvaid üritusi ja keelama oma klientidel väljaspool põhjalikult ettevalmistatud kinniseid tuletegemise kohtasid igasugust lahtise tule kasutamist, samuti igasugust maastikumasinatega, ATV-dega, mootorratastega looduses liikumist jm tuleohtu suurendavat tegevust.
Igasuguse looduses märgatud suitsu, tule või ka vastava kahtluse korral tuleb viivitamatult helistada päästeameti lühinumbrile 112.

Tõnu Talvi,
Riiklik Looduskaitsekeskus

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 51 korda, sh täna 1)