Leegi vormimine Kuressaare linnuses

Kuressaare linnuse kaitsetorni V korrusel on avatud lätlaste tuleskulptuuride fotode näitus “Leegi vormimine”.

Ühenduse “Akciju Sabiedriba” (Aktsiaselts) asutasid Uldis Balga ja Agris Dzilna 1994. aastal. Mehi liitis ühine kirg tegeleda äärmustega kunstis ehk mängida valguse ja pimedusega. Neli aastat tegelesid nad peamiselt performance’itega, kus tuld kasutati kui etenduse üht osa.

1998. aastal Rootsis toimunud Euroopa tuleskulptuuride meistrivõistlused osutusid ilmutuslikuks. Ürituselt naasnuna otsustas ühendus rõhu asetada just tuleskulptuuridele. Praeguseks on grupiga liitunud ka Aldis Dublans ja Solvita Zarina.

Lätlased rääkisid, et oluline tuleskulptuuride juures on just see moment, kus terve selleks ehitatud ehitis põleb. Niisama tähtis kui tuleskulptuur ise on ka selle pildistamine ehk dokumenteerimine.

Näituse avamisel tõdes Raul Salumäe heal meelel, et seekord ei pea hakkama välja mõtlema ilusaid valesid ja välja ütlema banaalsusi, nagu näituste avamisel tihtipeale on kombeks. Tegu on tõepoolest päris omapärase väljapanekuga. Mitte selle poolest, nagu oleksid tuleskulptuurid saarlastele tundmatud, vaid Raul Salumäe sõnul ei ole läti tuleskulptuure siin teadupoolest varem olnud. Ta lisas, et väljapanek ise näeb parem välja, kui see võrgu teel suhtlemisel paistis.

Näitus ise jõudis Kuressaare linnusesse Limbaži muuseumist. Läti vanuselt kolmandas linnas on väike piiskopilinnus ning Saaremaa muuseumil on välja kujunenud hea koostöö Limbaži muuseumiga.

Kunstnik Uldis Balgale on see juba teine grupinäitus Saaremaal. Tema tööd oli mõned aastad tagasi Talsi kunstnike suurel ühisnäitusel välja pandud.
Näitusel “Leegi vormimine” (“Liesmu locit”) saab tutvuda Uldis Balga, Agris Dzilna fotode ja Ilgonis Grosvaldsi videoga kuni kuuenda juulini.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 33 korda, sh täna 1)