Jäädvustati Robert Kreemi mälestus (3)

Jäädvustati Robert Kreemi mälestus

SAARLASE MÄLESTUSEKS: Johannes Tõrs iseloomustas Robert Kreemi kui suure hingega inimest ja peab teda tuntuimaks saarlaseks siin maises ilmas.

Eile pärastlõunal avati Salme vallas Länga külas Tatterselja metsavahitalus mälestustahvel väliseesti tuntud ühiskonnategelase Robert Kreemi auks.

Ettevõtmise initsiaator, Harjumaal Lagedis eesti vabadusvõitlejate muuseumi omav Johannes Tõrs ütles mälestustahvli avamisel, et Robert Kreem oli suure hingega saarlane ja tõenäoliselt on ta täna kõige tuntum saarlane siin maises maailmas.

“Saaremaa on meie sünnimaa ja see maa elab meie hinges sügaval nii kaua, kui meie elame siin maises maailmas,” rääkis ta, “ja kahtlemata oli Saaremaal ka Roberti hinges kõige tähtsam koht.”

“Robert oli suur rahva juht ja suur ideede generaator,” jätkas ta. “Kuid samas oli ta ka suure südamega mees, kes alati aitas neid, keda oli vaja aidata.”

Robert Kreemi mälestusele pühendatud sõnavõtu lõpetas Johannes Tõrs paatoslike ja patriootiliste mõtetega. “Selle maa [Eestimaa] on jumal andnud meile elamiseks ja kellelgi pole õigust näidata, mida me siin maal teeme,” märkis ta. “Me elame pühal maal, see on meie maa ja me ei lähe siit mitte kunagi mitte kuskile. Kes tahab ära minna, ma võin tankile panna järelkäru järgi ja ta kodumaale tagasi viia.”

Katte Robert Kreemile pühendatud mälestustahvlilt eemaldasid kaugsõidukapten Anto Tõrs koos abikaasaga. Mälestustahvli pühitses Anseküla kirikuõpetaja Anu Konks. Kohalolnutele loeti ette ka tervitused, mida olid saatnud Kanadas elav Robert Kreemi lesk Mai koos poja Madise ja tütar Piretiga ning Saarlaste Ühing Torontos.

Robert Kreem sündis 30. mail 1923. aastal Salme vallas Länga külas. 1944. aastal põgenes ta Saksamaale. 1948. aastal asus elama Kanadasse.
Kreemi panus väliseestluse hoidmisse on hindamatu. Ta on olnud 20 suurema väliseestlaste ürituse peakorraldaja ja juht. Just tema tuli 1960. aastate lõpus välja mõttega hakata korraldama ülemaailmset eestlaste kokkutulekut. Esimesed eesti päevad ehk ESTO festival sai Torontos teoks 1972. aastal. 1956. aastal asutati Robert Kreemi eestvedamisel Saarlaste Ühing Torontos.

Robert Kreem suri 16. augustil 2006. aastal Torontos. 2007. aasta suvel tõi poeg Madis Kreem osa oma isa tuhast kodusaarele. See puistati Jaagarahu sadamasse, kohta, kust Robert Kreemi vanemad 1949. aastal Siberisse küüditati.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 177 korda, sh täna 1)