Lümanda vald sai uue seadustele tugineva sotsiaaltoetuste maksmise korra (2)

Lümanda vallavolikogu kaasajastas läinud neljapäeval valla sotsiaaltoetuste taotlemise, määramise ja maksmise korda. Valla sotsiaalnõuniku Helle Kuke sõnul oli tee dokumendi valmimiseni pikk ja keeruline, selle tingisid ennekõike maavalitsuse järelevalve tehtud ettekirjutused.

“Sotsiaaltoetuste maksmine oli Lümanda vallas siiani seadustega vastuolus, ka järelevalve tuvastas haldusaktides ja paberitöös möödalaskmisi,” märkis Kukk, kes peab sotsiaalnõuniku ametit 2007. aasta jaanuarist. “Kui ma tööle tulin, sain toonaselt vallavanemalt Toivo Vaigult ametijuhendi, milles kirjas minu tööülesanded,” rääkis Kukk, kes on Vaigule väga tänulik abi eest, sest just temaga alustati seaduslikel alustel rajaneva sotsiaaltoetuste maksmise korra väljatöötamist.

“Ei ole ju normaalne, kui toetust makstakse inimesele, kes on aastaid olnud Kuressaare linna elanikeregistris või kui vald peab hooldekodutoetust maksma inimese eest, kel olemas nii pärija kui ka kinnisvara,” tõi Kukk vaid mõned näited valla sotsiaalsfääris toimunust, lisades, et toimetulekutoetusi, mis on riigipoolne toetus vähekindlustatud inimestele, ei makstud Lümanda vallas peaaegu üldse. Kuna aga toimetulekutoetuste raha vähendatakse aasta aastalt vastavalt ülejäägile, oleks peatselt juhtunud see, et Lümanda vallalt oleks toimetulekutoetuste raha hoopis ära võetud.

Kukk mainis ka, et uue toetuste maksmise korra väljatöötamine oli raske ja vaevaline, kuna inimestel on raske aru saada, miks tuleb siiani toiminud süsteemi muuta. “Kogu aeg on ju nii olnud ja nüüd tuled ja tahad muuta,” tõi ta välja vastaste peamise argumendi. Sotsiaalkomisjoni esimehe ettepanekul hääletati dokument esimene kord koguni volikogu arutlusest üldse välja.

Uue korra järgi makstakse Lümanda vallas sünnitoetust 4000 krooni, matusetoetust 1000 kr, ühekordset toetust kuni 1000 kr, ravimitoetust kuni 500 kr, puudega lapse toetust kuni 2500 kr kuus. Lisaks on olemas puudega inimeste hooldustoetus ja kiireloomulised toetused.

Toimetulekutoetuste juurde on ka võimalik maksta täiendavat sotsiaaltoetust. Kukk nentis, et vald püüab hättasattunud inimesi igati aidata, kuid tema põhimõte ka toetuste maksmisel on see, et mingil juhul ei tohi soosida õpitud abitust, vaid peab aitama inimesel lihtsalt keerulistest olukordadest välja tulla.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 83 korda, sh täna 1)