Veere kandi elanikud üritavad bussikärbetega leppida (2)

Veere kandi elanikud üritavad bussikärbetega leppida

MAAVANEM PIIRAMISRÕNGAS: Üle tunni aja kestnud arutelu lõppedes ei lasknud kohalikud naised Toomas Kasemaad minema, vaid selgitasid, mida nemad bussiliiklusest ikkagi arvavad.

Kui veel juuni lõpus lubasid Veere küla elanikud bussiliinide kaotamise pärast kasvõi presidendini välja minna, siis eilsel kohtumisel oli meeleolu rahumeelsem. Bussiliikluse vähenemine seitsmelt nädalapäevalt kahele on kohalike sõnul küll liigne kärpimine. Samas mõistetakse, et kui raha pole, tuleb olukorraga leppida.

Eile käisid pea kolmekümne Veere ja selle lähiümbruse elanikuga kohtumas maavanem Toomas Kasemaa, Kihelkonna vallavanem Jüri Saar ja maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja kt Mika Männik.

Sõnavõttudest selgus, et vanaviisi bussid enam sõitma ei hakka. Mika Männik selgitas, et praegu läheb liinikilomeeter koos kõigi kuludega maksma 13 krooni, piletitulu tuleb maakonnast aga neli krooni. “Riik peab praegu üle kaheksa krooni juurde maksma,” selgitas Männik. Tema sõnul oli just oluline eelarvekasv, kuid hinnad lähevad pidevalt eest ära.

Männiku sõnul ei soovitud jõuda olukorrani, kus praeguste liinidega jätkates ei ole novembriks enam kroonigi raha ja kõik bussid seisavad. Seetõttu tuli olemasolevaid liine hõrendada. Maavanem Toomas Kasemaa sõnul kärbiti sealt, kus sõitjate arv on väike, aga kilomeetrite arv suur.

Peaasi, et Kihelkonnale saaks

Üks Veere küla elanik ütles samuti, et nädala alguses linnas käies oli peale tema bussis veel vaid üks inimene. Teine lisas: “Nafta on kallis, mis see buss laksutab siin mitu korda nädalas, kui reisijaid vähe. Las käia kaks korda.” Naise sõnul läheb olukord küll keeruliseks, kuid küll saadakse hakkama. “Saarlased on alati hakkama saanud,” lisas kolmas.

Samas ei eitanud keegi, et töölkäijatele ja õpilastele mõjub seni liikunud busside kadumine kõige rängemalt. Linnas töötav mees kurtis, et juulikuus saab ta ehk kuidagi hakkama, kuid ei kujuta ette, kuidas edaspidi linna saab. Kohalike peamiseks mureks oli, et vallakeskusesse poodi, arstile ja kirikusse pääseks.

Maavanem Kasemaa leidis, et siinkohal tuleb suurendada valla rolli. Sügiseks peab vald välja mõtlema, kuidas Veerelt lapsed kooli ja lasteaeda pääseksid. Tõenäoliseks lahenduseks on väikse bussi valla piires sõitma panemine. Vallavanem Jüri Saare sõnul saaksid sel puhul Kihelkonda sõita ka teised tahtjad. “Seni on aga poolteist kuud tühja maad,” sõnas Saar.

Harjumine võtab aega

Vallavanem Saar lisas: “Täna ei tea keegi, kuidas esmaspäevast olukord toimima hakkab.” Kohalikud elanikud avaldasid soovi, et kui teisipäeval hakkab buss liikuma hommikul ja õhtul, siis reedene buss võiks sõita hommikul ja päeval. “Muidu peaks reedel Kihelkonnal arstil käies 10 tundi bussi ootama. Ei tea kus?” selgitas üks külaelanik.

Juba koosviibimise lõppedes edastas Mika Männik kohalike soovi bussifirmale ning võimaluse korral tullakse Veere elanikele vastu. Samuti lepiti kokku, et sarnane koosviibimine peaks tulema ka umbes kuu aja pärast.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 46 korda, sh täna 1)