Ühisgümnaasiumi õpilased osalesid ülemaailmsel kultuurifestivalil

Ühisgümnaasiumi õpilased osalesid ülemaailmsel kultuurifestivalil

PÄRAST EDUKAT ESINEMIST: Ühisgümnaasiumi 9a klassi võistkond pärast võidukat esinemist näitemängus.

Möödunud pühapäeval naasid Saaremaa ühisgümnaasiumi 9A klassi õpilased Briti saartelt, täpsemalt Walesis asuvast Llangolleni* väikelinnast, kus leidis aset noorte ülemaailmne kultuurifestival World Youth Skills Challenge. Nädal aega kestnud üritus oli inspireeritud Londoni 2012. aasta olümpiamängude vaimust: õpilased konkureerisid enam kui kümnel erialal. Saarlased osalesid kuuel erialal ja tõid kaasa kaks kolmandat kohta – need saavutati keskkonnaalaste uurimistööde kaitsmisel ning näitemängus.

Saaremaa ühisgümnaasiumi võistkonda kuulus kümme 9a klassi õpilast: Karmen Ainsalu, Katrin Hommik, Sigrid Hüüdma, Joonas Jõgi, Katariina Karu, Grete Kesküla, Marianne Mitt, Martti Mägi, Sander Tiit ja Bäb-by Täht. Õpilasi juhendasid kooli inglise keele õpetajad Reet Lulla ja Liis Ojasaar.
Lisaks võõrustajale, kelleks oli kohalik gümnaasium, osalesid üritusel võistkonnad üheksast riigist – Bulgaariast, Eestist, Hispaaniast, Jeemenist, Poolast, Rumeeniast, Saksamaalt, Tšehhimaalt ja Ungarist. Kohale oli kutsutud ka kaks võistkonda Aafrikast – Ghanast ja Ugandast –, kuid erinevatel põhjustel jäid nad saabumata.

Suurepärane korraldus

Ühisgümnaasiumi õpetajad Reet Lulla ja Liis Ojasaar mõlemad rõhutasid – kogu üritus oli suurepäraselt korraldatud. “Jäi mulje, et korraldajate endi jaoks oli see maailma kõige tähtsam üritus ja et meist, sellel osalejatest, tähtsamaid inimesi pole nende jaoks olemas,” rääkis Ojasaar. “Kõikjal saatis meid suur hool ja armastus.”

Reet Lulla aga meenutas, kuidas kõik alguse sai. “See oli läinud aasta kevadel Prantsusmaal Strasbourgis, kus me õpilastega Euroskola üritusel viibisime,” märkis ta. “Parajasti seisime seal pikas turvajärjekorras ja nagu ikka, pole säärastel puhkudel teha midagi, mistõttu uued tutvused tekivad nagu iseenesest…”

Nii algaski tutvus Llangolleni ürituse peakorraldaja Peter Williamsiga, kes tegi saarlastele ettepaneku tema koordineeritavas projektis kaasa lüüa. “Me andsime Peterile oma kontaktandmed ja möödunud sügisel käivitus tihe kirjavahetus,” rääkis Lulla.

Ühinemine omal soovil

Saaremaa õpilaste ettevalmistus käivitus kohe pärast õppeaasta lõppu. Nagu eelpool öeldud, osalesid meie noored kuuel erialal: kunstivõistlusel, males, näitemängus, kokanduses, matemaatikas, jutu vestmises ning keskkonnaalase uurimistöö kaitsmisel. Kõrvale jäädi seekord animatsiooni-, tantsu-, disaini-, muusika- ja spordivõistlustest.

Reet Lulla: “Kõik õpilased ühinesid projektiga vastavalt soovile ja kedagi me spetsiaalselt välja ei valinud. Seepärast osalesimegi vaid neil erialadel, milles meil oli võimeid.”

Walesis lastega kaasas olnud õpetajate erilise kiituse aga pälvis Sander Tiit, kes osales kõigil erialadel ja tõi koju kaasa kaks kolmanda koha medalit – keskkonnaalase uurimistöö kaitsmiselt ja näitemängust.

Kuressaare rebased

Sandri sõnul oli tema inglise keeles ette kantud uurimistöö pühendatud teemale, kuidas rebased on Kuressaare linna vallutamas.
“Ettekande käigus näitasin kohalolijatele pilte meie linna kohtadest, kus inimesed on viimasel ajal rebaseid näidanud,” kirjeldas ta oma ettekannet. “Lisaks demonstreerisin Kuressaare kaarti, mille peale olid kantud rebaste võimalikud asukohad.”

Õpetajate sõnul läks Sandri ettekanne ladusalt ning ka uurimistöö teema eristus teiste hulgast. “Kui teised võistkonnad rääkisid üldist juttu, kuidas prahti ümber töödelda ja kuidas tervislikult elada,” lausus Lulla, “siis meie ettekanne torkas silma just kitsama ja omapärase teema valikuga.”

Rahvuslik muinasjutt või legend

Näitemängu osas olid Walesi õpilasürituse korraldajad teinud järgmise piirangu: see pidi olema lavastatud kas rahvusliku legendi või rahvusliku muinasjutu ainetel. SÜG-i lavastus põhines August Kitzbergi jutustusel, kuidas vaene mees oma õnne otsis ja selle leidis.

Dramatiseeringu oli teinud Liis Ojasaar ning näitemängus osalesid kõik kümme õpilast. Tundub, et valitud teema õigustas end igati: seda näitab saavutatud kolmas koht.

Tutvustasid rahvuslikku kööki

Kokanduse võistlusel pakkusid saarlased Llangollenisse kogunenud eakaaslastele võimalikult eestipärast toitu. Siinjuures tasuks rõhutada just sõna “võimalikult” – elame ju üha enam globaliseeruvas maailmas, mistõttu miski siin ilmas pole enam 100-protsendiselt ehtne. Nii oli ka meie laste valmistatud toidumenüüs võõramaiseid elemente.

Eelroaks pakuti Pariisi kartuleid, mis olid keeratud eestipäraselt valmistatud kiludesse. Kõrvale serveeriti Fazeri musta leiba.

Teiseks roaks olid mulgikapsad kartulitega ja magusroaks oli eestimaine kama. Janu kustutati kaljaga ning lisaks olid tütarlapsed küpsetanud veel kaerapätse, mida serveeriti koos värskete marjadega.

Fotodest trikoloor

Ka kunstivõistluse teema olid korraldajad ette andnud. Iga võistkond pidi taaskasutamisele minevatest materjalidest tegema oma rahvuslipu. Saarlaste loodud trikoloor oli koostatud vanadest ajakirjadest välja lõigatud fotodest.

Üritusel osalenud õpilaste ja õpetajate sõnul jäi neil sel alal meelde sakslaste idee, kes oma rahvuslipu loomisel kasutasid erinevat värvi joogipurke. Lisaks esitasid nad joogipurkidel ka oma rahvushümni.

* Kõmri keele hääldus: [fangofen]

Mida see üritus teile andis?

Paar päeva tagasi kohtusime toimetuses mõne Walesist saabunud õpilasega – Katrin Hommiku, Sigrid Hüüdmaa, Grete Kesküla ja Sander Tiiduga.

Kõik nad olid üksmeelel ja rääkisid toimunust lausa ülivõrdes. Õpilaste sõnul oli see suurepärane võimalus inglise keele praktiseerimiseks ning vahetu teabe saamiseks teiste maade ja rahvaste keele, traditsioonide, kommete jmt kohta. Lisaks sõlmiti rohkesti uusi tutvusi ja kontakte.

Mis aga kõige olulisem – kõik seal Walesis olid väga tublid ning üksteise vastu viisakad ja tähelepanelikud. Ka säärasest suhtumisest on midagi õppida.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 137 korda, sh täna 1)