Kodukandi komisjon käis Käeslat katsumas (2)

Kodukandi komisjon käis Käeslat katsumas

OH, ILU, ILU!: Vasakult endine külavanem Kuido Õispuu, tema abikaasa, MTÜ Käesla Arenguselts juhatuse esimees ja praegune külavanem Maive Õispuu, Kärla vallavanem Enno Pildre, seltsi juhatuse liige Endel Heinla, riigikogu esimees Ene Ergma, valla volikogu esimees Toivo Vaik ja külaelanik Jarmut Tarkus.

Laupäeva ennelõunal kohtus külaliikumise Kodukant komisjon Kärla valla Käesla küla külaväljakul Saaremaalt Eesti aasta küla 2009 nominendiks esitatud Käesla küla inimestega ja hindas külaelanike tehtut külaväljaku rajamisel. Eesti küla 2009 kuulutatakse välja Eesti külade maapäeval Rannus 7. augusti õhtul.

Kodukandi üleriigilisse komisjoni kuuluv riigikogu esimees Ene Ergma oli meeldivalt üllatunud külaväljakule ehitatud püstkojast, kiitis külarahvast unikaalse mõisakeldri korrastamise ja kasutuselevõtmise eest, laululava, laste mänguväljaku, kaevuraketiste, nn lambaaugu ja teiste rajatiste ehitajaid.

Ene Ergma ütles, et südamest annaks ta kõigile esitatud küladele Aasta küla tiitli, kuna kõik võistlusele esitatud külad on omanäolised ja kenasti korrastatud. Aga – nii nagu taolistel konkurssidel ikka – võita saab ainult üks.
Oma koduküla ettevõtmisi, tehtut ja teoksil olevat tutvustas nii komisjoni liikmeile kui ka teistele külalistele Käesla külavanem ja MTÜ Käesla Arenguselts juht Maive Õispuu.

MTÜ Käesla Arenguselts loodi 2003. aastal. Seltsi kuulub 19 liiget.
Ühistööna alustati teeäärte korrastamise ja külaväljaku rajamisega. Kohaliku omaalgatuse programmist saadud rahaga on ehitatud bussiootepaviljon, rajatud külaväljak ja sinna püstkoda, laululava, tehtud salvkaevule raketised ja valmistatud taluviidad. Tänu ülesaarelisele õppepäevale “Õpime taastama saarlaste iidset kaldaeda ehk kurendaeda” sai külaväljak kolm aastat tagasi kaldaia. Kaasfinantseeringutega on abistanud Kärla vallavalitsus.

Külaaktiiv on osa võtnud koolitustest PHARE CBC programmist, võtab osa küla- ja maapäevadest, MTÜ Saaremaa Kodukant pakutavatest koolitustest ja õppepäevadest.

Miks peaks Aasta küla 2009 olema just Käesla?

Sellele küsimusele palus külaelanikelt, vallavalitsuse ja volikogu funktsionääridelt vastust liikumise Kodukant Aasta küla 2009 projektijuht Aime Vilu.

“Ma tarvitan vastamiseks rohkesti käibele läinud sõna “absoluutselt”. See tähendab, et Käesla küla on absoluutselt esimene. Miks? Meie kogukondlik ühistegevus algas siis, kui Tallinnas veel punalipud lehvisid. Juba 1990. aastal loodi Käesla maaharijate ühing. Sellele järgnes Käesla maanaiste selts. Käesla arenguselts on näidanud end elujõulisena ja jääb kindlasti kauaks püsima.

Konkursil osalemine on üks verstaposte meie arengus. Pärast seda tulevad jälle uued suunad ja tegevused. See näitabki maaelu arenguprotsesse. Tore, et oleme teistest ees ja nakatame teisigi külasid,” märkis Valdeko Tarkmees.

Kärla valla volikogu esimees Toivo Vaik ütles, et külaväljak näitab tulemust, milleni külarahvas on ühistööga jõudnud. “Käesla on seda tiitlit väärt juba sellepärast, et küla on näidanud, et ka ühes kaugemas maanurgas võib aktiivselt ja tulemuslikult tegutseda. Koostööna korrastati mõisaplats ja üksnes see oleks aluseks, et Käesla külale aasta küla tiitel anda,” hindas küla ettevõtmisi endine vallavanem ja praegune volikogu esimees Toivo Vaik.

Endine külavanem Kuido Õispuu küsis: “Aga miks ka mitte?” Samas andis ta ülevaate, kuidas džungliks kasvanud platsist külaväljak sai. “Need inimesed, kes siin tegutsevad, teavad, millega nad hakkama said. Mehed tegid meeletut tööd laululava ehitusel. Visadus viis sihile.”

Riigikogu esimehele Ene Ergmale andis Maive Õispuu üle seltsi juhatuse liikme Laide Pugi tehtud maali, millel kujutatud külaväljakule püstitatud püstkoda. Enne ärasõitu said nii oma küla inimesed kui külalised kõhu täis tunnustatud koka ja pirukategija Mai Suurpere keedetud supist ja magustoiduks pakutud koogist.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 278 korda, sh täna 1)