Koguva sadamahoone suurus tekitab kohalikes protesti (7)

Koguva sadamahoone suurus tekitab kohalikes protesti

 

Muhu muuseum, Koguva külaselts ning kohalikke kunsti- ja kultuuritegijaid koondav mittetulundusühing on vastu Koguva sadamasse kavandatud hoone projekti kinnitamisele plaanitud mahus ja kõrguses.

“Leiame, et praeguse projekti näol ei saa kuidagi tegemist olla lubatud kalasadama miljööd säilitava ja külapilti sulanduva hoonega,” seisab eelmisel nädalal Muhu vallavalitsusele ja muinsuskaitse nõukogule saadetud kirjas, mille koostas Hilja Tüür MTÜ-st Muhu Kess.

“Kiri on pigem meelsuse väljendus ja juriidilisi tagajärgi väga ei saa olla,” nentis kirja sisuga nõus olev Kadri Tüür, Muhu muuseumi ja kohaliku vallavolikogu juht.
Hilja Tüür ütles Oma Saarele, et mingit kasu senistest protestidest pole olnud, kuid kuna niivõrd palju kohalikke on sadamahoone plaanitud mahus ehitamise vastu, otsustas ta siiski veel korra ametnikele survet avaldada.

Mõlemad viitasid, et 700-ruutmeetrisena ja poolteisekorruseliseks plaanitav sadamahoone ei sobi ajaloolise Koguva küla kõrvale. “See, kui uus hoone roogkatusega planeeritakse, ei päästa midagi,” märkis Hilja Tüür. “Tiumfikaarele võib ka roo peale panna, ega ta seetõttu veel rehielamute kõrvale sobi.”

Koguva külasadama arendaja, MTÜ Ankur ning OÜ Postman ja Postman juht Ragnar Põllu, kes ka ise kuulub Koguva külaseltsi, märkis, et ei tea kirjast mitte midagi.
Põllu ütles, et ei saa ka selle mõttest aru, sest just “hoone mahud on need, mille üle on nämmutatud aastaid,” ning vallavalitsus ja muinsuskaitse on nendega päri. “Load on antud, aastaid on avalikult menetletud, korduvalt analüüsitud ja ekspertiisitud,” lisas Ragnar Põllu.

Kadri Tüür sõnas, et kõige rohkem on ta pettunud muinsuskaitseametis, kes ei võtnud arvesse asjaolu, et Koguva kõige suuremad rehielamud on kuni 300 m2 pinnaga ja senine kalatööstuse hoone kuni 400 m2. “Kui muinsuskaitse oleks võtnud arvesse küla konteksti, poleks saanud [sadamahoone] maht nii suur olla,” lausus Kadri Tüür. “Muinsuskaitse aga võttis ühe talukompleksi kõikide hoonete keskmise pindala kokku ja otsustas selle alusel.”

Ragnar Põllu märkis, et sadama süvendamine on tehtud, käimas on kaitööd ja sügiseks võiks esimene jaht sisse sõita.


Pöördumine

“Juhime oma pöördumisega tähelepanu sellele, et Koguva kalasadamat ja küla ei saa käsitleda eraldiseisvatena, vaid nad moodustavad ühe terviku. Ajaloolise küla osana asub sadam talude vahetus läheduses ja kuulub kahtlemata külapilti.

Seetõttu oleme vastu uue sadamahoone projekti kinnitamisele Postman Grupp O/Ü poolt taotletavas mahus ja kõrguses.
Muinsuskaitse ja arendaja esialgsetes kokkulepetes lubati arvesse võtta endise hoone suurust ja ühekorruselisust. Nüüd on projekteeritavat ehitusalust pinda ja kõrgust tunduvalt suurendatud.”

Koguva Külaselts
Muhu Muuseum
MTÜ Muhu Kess

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 119 korda, sh täna 1)