Asjatundjad Hollandist käisid Saaremaal tuulikuid kaemas

Asjatundjad Hollandist käisid Saaremaal tuulikuid kaemas

TUULIKUJÄÄNUSEID UUDISTAMAS: 11. ja 12. juulil viibisid Saaremaal TIMS-i (The International Molinological Society) president Willem van Bergen, ühingu liikmed Ton Meesters, Wiard Beek ja Šveitsi veskiühingu president Heinz Schulder.

Rahvusvahelise veskiühingu TIMS juhid tutvusid Saaremaal turismimarsruutidest eemal paiknevate valdavalt maha jäetud tuulikutega, kus on säilinud kõige enam autentseid ja algupäraseid konstruktsioone ja detaile.

Esimesel päeval läbis marsruut Muhu ja Orissaare ümbruse, järgmisel päeval külastati Lümanda ümbrust ja Tagamõisa poolsaart. Kahe päevaga õnnestus tutvuda rohkem kui 30 tuuliku või selle jäänusega. Külalised jätkasid oma seitsmepäevast reisi esmaspäeval Leedu suunas, et reedel Riia lennujaamast tagasi Amsterdami sõita.

Hollandlastele jäi meelde peamiselt Saaremaa ennemuistsete tuulikuehitajate teravmeelsus, ratsionaalsus ja lihtsus.
Peale tähelepanuväärsete konstruktsioonidega pukktuulikute Kõruse külas hakkas hollandlastele silma Orissaare vallas Haapsu külas asuv miniatuurne hollandi tüüpi tuulik, mis on Euroopa kontekstis ainulaadne nii oma väliskujult kui sisseseadelt.

Kolmekorruselises massiivses lõhatud raudkivist tuulikukehandis on asunud sarnaselt “peaga tuulikutele” tõenäoliselt vaid üks paar veskikive, väliselt aga on tuulik näinud välja nagu tüüpiline hollandi tuulik. Haapsu tuulikust on järel vaid tühi kivikehand.

Hollandlased hindasid kõrgelt Kuressaare kohvik-veskis pakutavat kehakinnitust ja miljööd, samas vaatasid tuulikusõbrad nõutult Sõmera veski purukspekstud ja tühjalt haigutavaid aknaauke.
Kitsale valdkonnale spetsialiseerunud individuaalturism on kindlasti üks Saaremaa edukuse tulevasi magneteid, olgu tegemist siis antud juhul tuulikusõpradega ehk siis arheoloogiaturistide, militaar- või baltisaksa radadel rändajatega.

Spetsialiseerunud maitsega professionaalse silmaga turist ei taha aga näha saunalaudisega ülelöödud pinoteksiga võõbatud pukktuulikut, vaid pigem sajanditaguse materjalikasutusega võimalikult originaalset tõrva järgi lõhnavat vanavanaisade autoriteost.

25.–26. juulil toimuvad Anglas MTÜ Eesti Veskivaramu ja Angla Tuulikutemäe korraldatavad pärimuspäevad, mis võiksid Šveitsi veskiühingu eeskujul saada traditsiooniliseks päevaks, kus Saaremaa tuulikud, vähesed järelejäänud vesiveskid ja mootorveskid on päeva jooksul avatud külastajatele kogu saare peal.

Mihkel Koppel
Muinsuskaitseameti
vaneminspektor

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 75 korda, sh täna 1)