Invaliididele soodustusteks napib raha (1)

Invaliididele soodustusteks napib raha

PROTEESIJA KÄIB TALLINNAST: Saarlaste proteeside eest hoolitseb Gadoxi meister Maano Tang, kes käib kohal Tallinnast.

Saaremaa invaliididel ja vanuritel puudub võimalusi soetada soodustingimustel toimetulekuks vajalikke tehnilisi abivahendeid, kuna riigi poolt eraldatud raha ei kata maakonna vajadust.

Lea Pool maavalitsusest ütles, et sel aastal eraldas riik maakonnale abivahenditega seotud teenusteks 2,4 miljonit krooni, kuid vaja oleks veel umbes 0,8 miljonit krooni. Ministeerium lubas raha juurde anda, aga pole veel andnud.

Lea Pooli sõnul kasvab saar-laste vajadus abivahendite järele pidevalt. Ühest küljest on inimesed muutunud oma õigusest soodustusele teadlikumaks, teisalt aga toob elanikkonna pidev vananemine kaasa rohkem traumasid, selgitas ta.
Maavalitsuse suurim lepingupartner abivahenditega varustamisel, invaabikeskus Invaru on juba peatanud Saaremaal abivahendite ja mähkmete soodustingimustel müügi ning tegeleb hetkel vaid abivahendite laenutamisega.

Küsitud 1,6 miljoni krooni asemel sai Invaru maavalitsuselt oma teenuste katteks selleks aastaks miljon krooni, kevadel tehti lisataotlus 420 000 kroonile, mis on seni rahuldamata.
Invaru direktori Enn Leinuste sõnul on Saaremaal abivahenditega seotud teenustega igal aastal probleeme, sest riigi eraldatud summa ei arvesta Saaremaa nõudluse taset. Näiteks nõudlus mähkmete järele on aastaid olnud kõrgem kui võimalused.

Leinuste sõnul on sotsiaalteenuste planeerimine Eestis tervikuna halval tasemel, sest keegi ei analüüsi, kui palju ja millist teenust riik inimestele tegelikult soovib ja millised teenused peaksid olema tagatud eeliskorras. “Praegu koostatakse soodusteenuste pakett iga maavalitsuse ja teenusepakkuja firma parema äranägemise või rikutuse astme järgi,” rääkis Leinuste.

Leinuste märkis, et tegelikult peaksid soodustused abivahenditele kui riiklik teenus olema sarnaselt pensionidele võrdselt kättesaadavad üle Eesti. “Ei saa olla niimoodi, et ühes maakonnas öeldakse, et raha hakkab otsa saama ja me vähendame pensionit 25 protsenti, samal ajal kui teises maakonnas makstakse täiega,” tõi Leinuste näite.

“Sama lugu on ravimite soodusmüügiga. Kui ravim on soodusmüügi nimekirjas, siis on ta kättesaadav kõigis apteekides ja soodustus on rahaliselt tagatud. Sotsiaalteenuste osas sellist lähenemist aga ei ole,” tõdes Invaru direktor, kelle sõnul vajab kehtiv süsteem ümbertegemist.
Tehnilisi ortopeedilisi abivahendeid valmistava AS-i Gadox juhataja Marko Tilk tõdes, et sel aastal on abivahendite soodustuseks mõeldud summad Saaremaal otsas tavapärasest varem, samas suureneb soodustingimustel teenindatavate klientide järjekord ja nõudlus ortopeediliste abivahendite järele.

Tilk ütles, et keerulisemate olukordade puhul on AS Gadox seni inimestele proteese valmistanud ka oma vahenditest ning saanud riigilt hiljem raha tagasi. “Proteesiga on selline asi, kui neid õigel ajal ei tee, võib seni ilusasti tööl käinud inimesest saada mõne kuu jooksul ratastoolis invaliid,” rääkis Tilk.
“Kui maakond ütleb, et neil üldse raha ei ole, siis tuleb ainult loota heale õnnele, et selliseid problemaatilisi patsiente ei tule. Kui taoline asi juhtub, ma ei kujuta ette, kes selle eest vastutab.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 200 korda, sh täna 1)