Leedu seakatk teeb loomakasvatajad ärevaks

Leedus avastatud sigade katk teeb ettevaatlikuks ka meie seakasvatajad. Lisaks tavapärastele piirangutele farmide territooriumile pääsemiseks on Valjala Seakasvatuse OÜ tegevjuhi Margus Õunpuu sõnul kasutusele võetud veel täiendavad meetmed.

“Esmaste abinõude rakendamine, näiteks autode desinfitseerimine, on võetud erilise vaatluse alla,” ütles Õunpuu Oma Saarele, “ka igapäevane desinfitseerimine farmides.”

Leedu vabariigi veterinaar- ja toiduamet on saatnud kõigile Eesti seakasvatajatele kirjad olukorra kohta Panevežyse maakonnas taanlastele kuuluvas Rabikiu farmis, kus katk avastati. Professor Kazi-mieras Lukauskase poolt 11. juulil allkirjastatud kirjas seisab, et farmi ümbruses on kehtestatud 3 km raadiuses ohuala ja 10 km vaatlusala. Nakatunud loomad on tapetud ja viidud jäätmekäitlusse. Uusi nakatumisi täheldatud ei ole, nakkuse allikat seni kindlaks tehtud ei ole.

“Selle haiguse peamised levitajad ongi inimesed ise ja peamine haiguse levitamise kanal on autotransport,” märkis Õunpuu.
Valjala Seakasvatusel on ärisidemed Peterburis, kuhu imporditakse elusloomi. Õunpuu sõnul on Venemaa Leedust sigade sisseveo lõpetanud, teiste Balti riikide suhtes veel taolisi meetmeid rakendatud ei ole.

Margus Õunpuu pöördub kõigi poole palvega, et kellel ei ole otsest vajadust, hoidugu kõikidest seafarmidest eemale. Nii meil kui teistes maades käies, eriti Leedut külastades.
“Kui see haigus Eestisse jõuaks, oleks see kogu kohaliku seakasvatuse krahh,” arvas Õunpuu, “aga seda pole meile kellelegi vaja ja loodame kõigi inimeste mõistvale suhtumisele.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 39 korda, sh täna 1)