Vaidlused maavalitsuse ja ruhnlaste vahel jätkuvad (3)

Saare maavalitsus saatis välja ametliku vastuse Ruhnu ettevõtjate pöördumisele, milles riiki süüdistati Ruhnu turismimajanduse kaosesse langemises. Oma Saar palus Ruhnu ettevõtjatelt selle kohta kommentaari.

Saare maavalitsuse vastuses ruhnlaste kirjale tuuakse välja mitmeid punkte, mille vastu maavalitsus vaidleb. Esiteks öeldakse, et antud majanduslanguse tingimustes ei ole Ruhnu elukeskkond erinev ülejäänud Eestist ja saartest ning külastajate arv on langenud kõikjal (Saaremaal 26%).

Ruhnu ettevõtjad väidavad, et laevaliikluse katkemine on kaotanud vähemalt 90% nende senisest ettevõtlustulust.
Maavalitsus ei ole nõus ruhnlaste esitatud statistiliste andemetega. Nimelt räägitakse ruhnlaste pöördumises, et Ringsu sadamas on käinud 2007. aastal 1717 ja 2009. aastal 519 reisijat ning saadud selle tulemusel 3000 inimese sõitmata jäämine. Maavalitsus toob selle välja kui andmete moonutamise.

Ettevõtjate nimel teatas Kaarel Lauk, et oma avalduses räägivad ruhnlased poole aasta statistikast, mitte kogu aasta omast. Number 3000 on aga prognoos kogu aastaks.
Maavalitsus lubab oma vastuses Ruhnu ühenduse parandamiseks korraldada juba käesoleva aasta lõpul riigihanke ideekonkursi vormis. Lauk vastas Ruhnu ettevõtjate nimel sellele väitele, et elanike ja ettevõtjate transpordiküsimusi ei lahenda ideekonkursid. Nõutakse konkreetset riigihanget reisilaevaliikluse taastamiseks.

Kirjade lõpus laskusid maavalitsus ja Ruhnu ettevõtjad üksteistele soovituste jagamisse. Kui maavalitsus soovitas Ruhnu turismiettevõtjatele peale transpordiühenduse tegeleda ka kohaturundusega ja tooteturundusega, siis Lauk omakorda soovitas Saare maavalitsusele tegeleda talle seaduse alusel pandud kohustuste täitmisega.

Toomas Kasemaa allkirjastatud dokumendi lõpus seisab, et maavalitsus on huvitatud maakonna tasakaalustatud arengu edendamisest ja kohustatud selle eest hoolitsema, kuid see saab toimuda ainult koostöös ja üksteisemõistmise tingimustes.
Ruhnu ettevõtjate nimel antud vastusest üksteisemõistmist ei kuma. Lauk märgib vastuses, et Ruhnu ettevõtjate pöördumine riigi poole on tõsine appikarje.

“Mis toimub? Ruhnu elanike ja Ruhnu ettevõtjate kindel seisukoht on, et meie oma Eesti riik tegeleb reisilaevaliikluse asendamisega väga väikesemahulise lennuliiklusega ettevõtluse ja elu väljasuretamisega Ruhnu saarel. Oleme oma riigis sügavalt pettunud,” seisab vastuses.
Kirjavahetus sai alguse pärast Oma Saares 9. ja 10. juulil ilmunud artikleid, milles viidati Ruhnu turismiettevõtlust tabanud krahhile ja sealsete ettevõtjate pöördumisele riigi ametiasutuste poole.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 48 korda, sh täna 1)