Prügifirma ähvardas kohtuga Ida-Saaremaa omavalitsusi (5)

Prügifirma ähvardas kohtuga Ida-Saaremaa omavalitsusi

LÄHEB AJALUKKU: Kudjape prügimäele alates neljapäevast enam enam prügi ladustada ei tohi. Just asjaolu, et jäätmed tuleb mandrile vedada, ajendas Prügimeest hinnatõusu taotlema.

Ida-Saaremaa valdadele saadetud kirjas lubab OÜ Prügimees nõuda kohtu kaudu omavalitsustelt välja kahju, mille on prügivedajale väidetavalt põhjustanud valdade keeldumine tõsta 1. juulist olmejäätmete veo piirhinda.

Sel nädalal Ida-Saaremaa jäätmeveopiirkonna kuuele omavalitsusele saadetud kirjas teatas OÜ Prügimees juhataja Riivo Asuja, et OÜ Prügimees on tellinud kujunenud olukorra õigusliku analüüsi ning kavatseb vaidluse lahendamiseks pöörduda kohtu poole ja nõuda tekitatud kahju hüvitamist.

Prügiveoettevõtet ajendas kohtu poole pöörduma asjaolu, et Laimjala, Valjala, Leisi, Pöide, Orissaare ja Muhu vald jätsid kooskõlastamata prügiveo hinnatõusu taotluse, mille tingisid seadusandluse muudatustega kaasnenud täiendavad kulud.

Kirjas, mis oli vormistatud kui ettepanek vaidluse kohtueelseks lahendamiseks, tehti valdadele ühtlasi ettepanek vaadata hinnatõusu taotlus veel kord läbi ja leida võimalus selle rahuldamiseks.
Sõltuvalt konteineri mahust tahab OÜ Prügimees teenustasu piirmäära tõsta vahemikus 2 kroonist kuni 225 kroonini. Näiteks hakkab 4,5 kuupmeetri suuruse konteineri tühjendamine maksma uute hindade korral 596 krooni asemel 821 krooni.

Ähvarduste õhkkond

Orissaare abivallavanem vallavanema ülesannetes Ivar Ansper ütles Oma Saarele, et valdade huvi on jõuda kokkuleppele ilma kohtuta, kuid ähvarduste õhkkonnas on kokkulepet väga raske saavutada.
Paljuski just OÜ Prügimees kirja ähvardava hoiaku tõttu jättis Orissaare vallavolikogu kolmapäeval hinnatõusu kooskõlastamata.
“Ähvarduskiri jõudis valda istungi hommikul ning tekitas mõistmatust ja paksu verd. Kiri oli väga valesti ajastatud ja seal toodud väited olid enamasti alusetud,” sõnas Ansper.

Kummaline on Ansperi sõnul ka asjaolu, et 15. juulil valda saabunud kirjale nõudis OÜ Prügimees vastust juba 17. juuliks, mis on suvisel puhkuste ajal pehmelt öeldes keeruline. Ka seadusest tulenevalt on kirjadele vastamise aeg pikem kui kolm päeva, selgitas Ansper.

Ehkki vaidlus prügiveo hinnatõusu üle Ida-Saaremaal on käinud juba mitu kuud, pole Ansperi sõnul omavalitsuste eesmärgiks asjaga venitada või ettevõttele kaikaid kodarasse loopida. “Volikogudele on täiesti arusaadav, et prügivedu mandrile läheb kallimaks, aga küsimus on selles, et arvutused oleksid kõigile läbipaistvad ja arusaadavad,” rääkis Ansper.

Abivallavanem rääkis, et Orissaare volikogu istungil kohal olnud OÜ Prügimees juhataja Riivo Asuja ei suutnud anda sellist selgitust, mis oleks volikogu rahuldanud. “Minu hinnangul ta ei suutnud veenvalt öelda, et hinnad peavadki tõesti sellised olema,” ütles Ansper.

Näiteks on Paikre prügilas saastetasu kolm korda ehk 313 krooni tonni kohta väiksem kui see seni oli keskkonnanõuetele mittevastavas Kudjape prügilas, aga seda fakti ei soovi OÜ Prügimees Ansperi sõnul eriti välja tuua. 

Siiski on kohtusse minek Ansperi sõnul valdadele viimane samm, sest see on mõlemale poolele pikk, kulukas ja ettearvamatu tulemusega tee. “Kõige parem võimalus oleks omavahel läbirääkimisi edasi pidada ja saavutada kompromiss,” leidis ta.

OÜ Prügimees juhataja Riivo Asuja ütles Oma Saarele, et kohtussemineku plaanid on praegu seisma pandud. “Võtame aja maha ja laseme asjal rahuneda,” sõnas Asuja, kes jättis ka täpsustamata, kui suur on kohtutee korral ettevõtte võimalik kahjunõue valdadele.
Vastavalt 2007. aastal läbi viidud konkursile omab OÜ Prügimees Ida-Saaremaa valdade ühises jäätmeveopiirkonnas korraldatud jäätmeveo ainuõigust, leping lõpeb järgmisel aastal.

Vastavalt kokkuleppele omavalitsuste vahel saab Ida-Saaremaa jäätmeveopiirkonnas prügiveo hind tõusta vaid juhul, kui hinnatõusu on heaks kiitnud kõik piirkonna kuus omavalitsust.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 68 korda, sh täna 1)