Juubelihõnguline ooperifestival avati Hendrik Krummi mälestusõhtuga

Juubelihõnguline ooperifestival avati Hendrik Krummi mälestusõhtuga

MÄLESTUSED: Hendrik Krummi mälestusõhtule olid tulnud Krummi lähisugulane, Leisi fotograaf Tõnu Grepp, laulja abikaasa Katrin Karisma ning Kuressaare linnapea Urve Tiidus.

Pühapäeva õhtul avati Kuressaare Linnateatris tänavused Saaremaa ooperipäevad Hendrik Krummi mälestusõhtu ja näitusega “Seni laulad kuni oled noor”. Eesti Kontserdi direktori Aivar Mäe sõnul on tänavune festival juubelihõnguline – ehkki Eesti Kontserdi korraldada on ooperipäevad teist aastat, toimub üritus siiski kümnendat korda.

Eesti Kontsert on korraldajana võtnud sihiks ooperipäevad siduda Saaremaaga. Kui eelmisel aastal sai vaadata Aino Kallase “Patseba Saaremaal”, siis tänavu anti avalöök lausa festivali avapäeval – Leisist võrsunud suurmehest Hendrik Krummist, kel 21. detsembril täitunuks 75 eluaastat, on teatris üles seatud 24-stendiline näitus pealkirjaga “Seni laulad kuni oled noor”. Näituse koostas Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi teatriosakonna juhtivteadur Kalju Haan ning kujundas Katre Rohumaa.

Kuulsa tenori mälestusõhtule olid tulnud nii Hendrik Krummi lapsed kui abikaasa Katrin Karisma, kohal olid sugulased Leisist ning laval rääkisid Saaremaa suurmehest Arne Mikk ning Krummi pikaaegne lavapartner Urve Tauts. Elavat muusikat esitasid tõusvad tähed Kai Rüütel ning Oliver Kuusik, neid saatis klaveril Tarmo Eespere. Laval oleval suurel ekraanil kõlasid Hendrik Krummi ooperiaariad ja -duetid.

“Siin, Saaremaal, olen ma sündinud,” alustas Krumm ekraanil jooksvates dokumentaalkaadrites. Miku sõnul oligi kogu see Saaremaa kodune miljöö Krummi elu vundament – seesama kivine ja merine Saaremaa.
Kui tänapäeval peetakse tavaliseks, et lauljad ennast raja taga täiendavad, siis Hendrik Krumm oli esimene Eesti laulja, kes 1965. aastal läks õppima kuulsasse LaScala laulustuudiosse.

Saaremaa ooperipäevad 2009 kestavad nädala lõpuni. Aivar Mäe kinnitas, et müüdud on 8000 piletit (eelmisel aastal kogunes ooperisõpru 7000). Festivali peakülaliseks on Läti rahvusooper, kel kaasas Wagneri “Lendava hollandlase” ja Puccini “Turandot’”  etendused. Samuti teater Vanemuine Verdi ooperiga “Trubaduur”.

Ooperietendustel ja suurejoonelisel galakontserdil soleerivad Eri Klasi ja Modestas Pitrenase dirigeerimisel soomlaste raskekahurvägi: Jorma Hynninen, Jaakko Ryhänen ja Matti Salminen, samuti Kristine Gailite, Nadia Krasteva, Johnny van Hal, Carlos Moreno, Mario Zeffiri, Egils Silinš, Aira Rurane ja paljud teised. Verdi “Reekviemi” juhatab Neeme Järvi, kellele see on üllataval kombel dirigendidebüüdiks Saaremaal.

Lisaks etendustele ooperimajas toimuvad tänavu festivalikontserdid üle kogu Saaremaa – Kihelkonnal, Mustjalas, Muhus, Valjalas –, kus kuulajate ette astub rahvusooperi Estonia poistekoor Hirvo Surva juhtimisel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 177 korda, sh täna 1)