Tänavuse parima koduõlle pruulis Kaisvere küla mees Kaljo Sinijärv (3)

Tänavuse parima koduõlle pruulis Kaisvere küla mees Kaljo Sinijärv

ÕLLETOOBRI STAAR – KODUÕLLEMEISTER: Kaisvere küla mehest Kaljo Sinijärvest sai laupäeva õhtul pärast koduõllemeistri väljakuulutamist tänavuse Õlletoobri üks populaarsemaid mehi.

Konkursist Saaremaa koduõlu 2009 võttis osa 23 õllemeistrit üle maakonna. Esmakordselt võitis parima õllemeistri tiitli Kaarma valla Kaisvere küla mees Kaljo Sinijärv. Staažikas õlletegija ise pidas edu aluseks seda, et oli spetsiaalselt konkursi tarvis õlle keetnud.

“Mõni oli siia toonud jaanipäevast järele jäänud õlut. Minu oma oli värske ja see tähendab palju. Varem olen ka auhinnalistele kohtadele tulnud. Seekord läks kõik õnneks,” rõõmustas võitjaks tunnistatud õllemeister.

Teise koha auhinna võttis vastu Robin Rahu ja kolmandaks platseerus Jüri Sklennik. Päevajuht Aarne Põlluäär kutsus rahva ette autasustamiseks kümme paremat õlletegijat. Neljanda koha auhinna ja Mototoobri eriauhinna pälvis Ülo Viherpuu. Viiendaks jäi tunamullune võitja ja 2003. aastal maitsvama keelekaste teinud Riho Mets.

Mullune võitja Arvet Väli (Pihtla koduõlu) pidi seekord leppima kuuenda kohaga. Seitsmenda koha auhinna võttis vastu Aarne Trei ja kaheksas koht kuulus Toivo Lempule. Konkursi Saaremaa parim koduõlu kolmekordne võitja Andres Kurgpõld (2002, 2005 ja 2007) pääses tänavugi esikümnesse – žürii hindas tema tulemust üheksanda kohaga. Esikümne lõpetas Olev Trei.

Tegelikult hindas kõrge komisjon maitseomaduste poolest kümnenda koha vääriliseks humalavett, mis valmis kõigi osalejate õlledest.
“Kõigi 23 osaleja valmistatud õlled valati kokku ja saadud “kokteil” anti žüriile hinnata. Spetsialistid leidsid, et tegu on üsna maitsva märjukesega. Ühistoobriõlu sai hinnatava kümnenda koha punktid,” informeeris Aarne Põlluäär.

Pärast võitja väljakuulutamist tulid kümned huvilised Kaljo Sinijärvelt parimaks tunnistatud kesvamärjukest küsima. Kahjuks ei olnud Kaisjärve küla mehel huvilistele enam midagi pakkuda, sest “lisaportsjoni” polnud ta kodust kaasa võtnud.

Õlut nii oma tarbeks kui sõpradele on Kaljo Sinijärv pruulinud aastakümneid. Õlletegemisel järgib ta saarlastest esiisade traditsioone.
“Õlu peab niisugune olema, mis joojaid kapa juures kinni hoiab,” on targad asjatundjad juba aastasadu tagasi öelnud. Seda järgivad ka nüüdsed õllemeistrid.

Koduõlu on saarlastele au ja kuulsust toonud igiammustest aegadest saati. Tänapäevalgi pole see teisiti. Kuigi meistripaberitega õlletegijaid on Saaremaa külades vähemaks jäänud, pole päris põuda siiski veel karta.
Siinkohal on õige meelde tuletada sedagi, et õlu on aegadest aegadesse olnud pidujook ja muistsel ajal ka ohvriand, mida toodi kõigile neile, kellest arvati sõltuvat põllu viljakus, karja sigivus, kalaloomus ja jahisaagi rohkus.
Pikemalt loe õlletoobrist homsest Oma Saarest

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 208 korda, sh täna 1)