Tšarterreis tõi ooperisse 66 soomlast (10)

Tšarterreis tõi ooperisse 66 soomlast

SAAREMAALE OOPERISSE: Eile kell kaks võttis Kuressaare lennujaam vastu ooperisõpradest soomlasi, kes pärast saarel saadud kultuurielamust ka samal õhtul lahkusid.

Kuressaare lennujaama vaikelu lõigati eile tükkideks, kui maandus Helsingist teele asunud tšarterreisi lennuk, pardal 66 põhjanaabritest ooperisõpra, igaüks neist pärast reisi umbes 6050 krooni võrra vaesem.

Kui lennukimootori müra vaibus, hakkas lennujaama esine plats vähehaaval ja soomlaslikult rahulikult täituma valdavalt pensionieas ooperisõpradega.
Üks esimesi mehi, kes oma jala lennukist Saaremaa pinnale sai, oli Heiki Lehmusto, endine Soome rahvusringhäälingu ehk YLE juhataja. Tema jaoks oli see üldse esimene kord Saaremaa pinda puutuda. Lehmusto sõnul on Saaremaa ooperipäevad väga huvitav festival ja ta jääks siia kauemakski, kuid sõbra sünnipäevakutse viib ta plaanitust varem tagasi Soome.

Savonlinna festival võrdluseks

Lehmusto toob juttu sisse ka oodatud paralleeli Soome festivaliga Savonlinnan Oopperajuhlat, mille juhatuse liikmena on ta tööd teinud kümme aastat. Näib, et Saaremaa ooperipäevadel on talle palju tõestada. Lehmusto on Eesti ooperi suhtes positiivselt meelestatud: “Eesti ooper on tõusuteel, teil on väga hea tulevik ooperis,” ütles pikka aega Soomes ooperifestivalidega tegelenud Lehmusto.

Savonlinna festivaliga võrdleb Saaremaa oma ka koos naisega pensionipõlve nautiv Veikko Porola, kes huvitus, kui kõva konkurent siis siinne festival Soome omale on. “Ma armastan ooperit ja mu naine armastab ooperit,” ütles Porola, kes näis koos oma kaasaga olevat üsna tüüpiline Kuressaarde saabuja – pensionil endine ettevõtte tegevjuht. “Olen pensionil, elan nüüd Helsingis, nüüd käin teatris, kontserdil, naudin oma pensionipõlve,” ütles proua Soome külalistele vastu tulnud bussi rutates.

Järgmine aasta veel uhkemalt

Viimasena astus bussi oma õlgkübarat tuuleiilide kiuste peas hoidev Kaleva Traveli esindaja Olli Kauremaa.
Kauremaa sõnul tahtis firma inimestele anda lihtsat võimalust Saaremaale tulemiseks – muidu on see tülikas, pead ikka sõitma auto ja paadiga, ütles Kauremaa. Algselt oli plaanis Saaremaale tuua koguni kolm lennukitäit kultuurinautlejaid, kuid ka Soomes valitseva suure surutuse tõttu tuli piirduda vaid ühe reisiga, rääkis Kauremaa.

Järgmisel aastal plaanib mees taas lennukiga Soomest huvilisi Saaremaale tuua ja siis juba rohkem kui sel aastal.
Kaleva Traveli reis tõi põhjanaabrid Kuressaarde vaid üheks päevaks ning kui Wagneri ooperis “Lendav hollandlane” oli paks naine viimase noodi võtnud, lahkus lennuk tuldud teed.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 49 korda, sh täna 1)