Elamuehituse märksõnadeks on keskkonnasõbralikus ja säästlikkus

Elamuehituse märksõnadeks on keskkonnasõbralikus ja säästlikkus

LUKSUSLIK: Seekordse messi kalleim elamu, mis valmis Soome kuulsa rallisõitja Mika Kallio tellimusel. Maja pindala on ca 400 m2 – keldrikorrusel oli spetsiaalne tuba eksponeerimaks tema mootorrattaid ja võidetud karikaid. Sisustuses on kasutatud kalleid eksklusiivseid materjale.

Hiljuti Soomes Valkeakoskis (35 km kaugusel Tamperest) elamumessil viibinud LVM kinnisvarabüroo Saaremaa kontori töötajad märkisid, et praegustes keerulistes majandusoludes on elamuehituse kindlateks märksõnadeks energiasäästlikkus ja keskkonnasõbralikkus.

“Tõsi, ka varasematel aastatel on analoogsetel elamumessidel säästmise ja kokkuhoiu temaatika vähesel määral käsitlemist leidnud,” lausus LVM kinnisvarabüroo Saaremaa osakonna juhataja Heidi Puppart. “Kuid võib kindlalt öelda, et seekordse Valkeakoski messi võtmesõnadeks olid maasoojus, päikesepaneelid, tuulenergia ja passiivmajad.”

Selgituseks niipalju, et tegu on Põhjamaade ühe autoriteetsema elamumessiga, mis sel aastal toimus juba neljakümnendat korda. “Igal aastal on see asuntomessut erinevas kohas,” rääkis Puppart. “Koht määratakse umbes aasta aega ette ja seejärel hakkavad arendajad väljavalitud maa-alal asuvaid krunte täis ehitama.”

LVM kinnisvarabüroo Saaremaa osakonna juhataja sõnul oli seekord Soome elamumessil kohe märgata, et kogu maailmas vohav majanduskriis on ehitusele märkimisväärset mõju avaldanud. “Nii näiteks oli sel aastal arendamiseks eraldatud maa-ala varasemaga võrreldes palju väiksem,” märkis ta, “ja valitsevateks elamuehitustrendideks olid säästlikkus, kokkuhoid ning keskkonnasõbralikkus.”

Peamiselt individuaalelamud

Valkeakoski messiks valminud elamutest olid ligi pooled kuni 120 m² suurused. Valdavalt olid need ühekordsed individuaalelamud, mis kõik olid sisustatud. “Tõepoolest, kõik oli valmis – taldrikud laua peal, voodid üles tehtud. Maja tellijal jäi veel vaid sisse kolida,” kirjeldas Heidi Puppart messil saadud muljeid.
“Korterelamuid seekordsel messil polnud, olid vaid mõned ridaelamud,” jätkas ta. Elamute hinnad jäid vahemikku 160 000 – 820 000 eurot (u 2,5 milj – 12,8 milj krooni).

Kõige odavam elamu (maksumusega 160 000 eurot, mis LVM kinnisvarabüroo andmetel on praegusel ajal ka Kuressaare tingimustes uue elamu keskmiseks turuhinnaks) kujutas endast väiksemat, umbes 100 m2 suurust maja. “Kuid 820 000 eurot maksnud hoone, mis asus kõrgema künka otsas, oli tõepoolest eksklusiivse iseloomuga,” rääkis Puppart. Tema sõnul olevat selle kalli, kuid nägusa hoone endale tellinud üks Soome rallisõitja.

Mida säästlikum, seda kõrgem hind

Ja veel üks nüanss, mis Saaremaa kinnisvaramaakleritele Valkeakoski elamumessil silma torkas: mida suurema energiasäästlikkusega elamu, seda kõrgem on selle hind. Kuid see-eest on suure energiasäästlikkusega maja hilisemad ekspluatatsioonikulud kordades väiksemad, mis peaks ostu üsna kiiresti ära tasuma.

Nii näiteks olid Valkeakoski messil peamiselt esindatud A- ja B-klassi kuuluvad elamud, mis tarbivad energiat kuni 150 kWh/m² aastas. Kuid samas oli rohkesti ka nn passiivmaju, mis tarbivad sellest vaid 20–25% ehk siis 25–30 kWh/m² aastas.

Teiste sõnadega – 150 m² suuruse passiivmaja ülalpidamise eest tuleks maksta kokku umbes 300 krooni kuus. Loomulikult tuleb eelnevalt väikeste arvete eest tasuda üks suurem summa, sest passiivmajad maksid tavamajadest ligi 50% rohkem, kuid igakuiselt 4–5 korda väiksemad arved aitavad seda summat kiiresti unustada.

Valkeakoski elamumess jääb avatuks kuni 9. augustini. Täpsem info veebileheküljel http://asuntomessut.valkeakoski.fi/portal .

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 82 korda, sh täna 1)