Pärimuspäev tõi huvilisi kokku siit ja sealtpoolt merd

MTÜ Eesti Veskivaramu 10. aastapäeva tähistamiseks korraldatud pärimuspäev Angla tuulikumäel läks täie ette. Ettekanded veskite ja tuulikute osatähtsusest eesti rahva ajaloo ja pärimuskultuuri osana võeti hästi vastu. Rahvatantsijate ja muusikute esinemisele elas kaasa mäetäis publikut.

 Taevaseid tervitusi edastas harrastuslendur Andres Peet, kelle “õhuakrobaatilised” ülelennud olid tõesti imetlemist väärt.
Toompea mäelt tõi tervitusi Tuulikumäele kultuuriminister Laine Jänes. Ministriproua oli Vilidu pukktuuliku avamisel ka aasta tagasi. Valitsuse liikmena kiitis ta seegi kord saarlaste südikust Eestimaa tuntuima tuulikukompleksi taastamisel ja edasiarendamisel.

Maavanem Toomas Kasemaa illustreeris oma tervitussõnavõttu näitega jaapanlaste huvist just Angla tuulikute vastu.
Maahärra sõnul sõitis grupp jaapanlasi Eestisse ainult Angla tuuleveskeid vaatama. Tallinnast võtnud päikesetõusumaa pojad Saaremaale sõiduks takso ja kui tuulikud koos veskimehega nähtud, sõidetud tuldud teed tagasi.
“Jah, jaapanlasi on siin käinud, aga kas nad taksoga tulid? Mina pole tähele pannud. Nad on väga tänulikud uudistajad. Pärast nad tänavad. Panevad käed kokku ja kummardavad,” rääkis veskimees Jaan Vatsfeldt.

MTÜ Angla Tuulikumägi juhatuse esimees Alver Sagur andis üksikasjaliku ülevaate tehtust ja kavandatavast. Ajaloolase Bruno Pao rohkete näidetega vürtsitatud esinemist muistsetest veskitest, nende ehitamisest, neis tegutsenud talumeestest, seal jahvatatud teraviljast ja kõigest veskitega seonduvast kuulas mitusada huvilist suure tähelepanuga.
Eesti veskivaramu juhatuse liige Mae Juske rõõmustas tehtu üle, samas muretsedes lagunenud veskite üle, mis kordatehtuna võiksid samamoodi meile silmailu pakkuda nagu Angla tuulikud.

Muinsuskaitse spetsialistid Tõnu Sepp ja Mihkel Koppel jagasid nõuandeid veskite korrastamiseks ja renoveerimiseks. Toetuste saamise võimalustest teavitasid Villu Vatsfeldt ja Mai Vaher.
Ühislaulmine, seltskonnatantsud ja -mängud, väeandmise lõkkeloits ja tantsuõhtu Reet Linna laulude saatel käisid asja juurde. Veskimees Jaan Vatsfeldt suutis vist küll veerandijagu huvilistest õnnelikuks teha, puistates neile veskis jahvatatud jahu pähe.
“Jahu juustes toob õnne!” kinnitab mölder.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 47 korda, sh täna 1)